×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak kształtować spójny styl przywództwa w organizacji?

Kluczową rolę w organizacji odgrywają liderzy. Pojawia się więc pytanie czym jest przywództwo? Polega ono na tym, że pracownicy chcą podążać za danym osobą. Liderzy mają więc realny wpływ na zaangażowanie pracowników, ich motywację, a to jak wiadomo przekłada się na efektywność. Dlatego tak ważne jest ukształtowanie spójnego stylu przywództwa. O tym, jak to osiągnąć oraz o nowym programie rozwojowym skierowanym do menadżerów opowiedziała Katarzyna Kosel - Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Personalnego MAKRO Polska.

Jak kształtować spójny styl przywództwa w organizacji?
Fot. MAKRO Polska

Rola stylu przywództwa menadżerów i liderów w organizacji jest często niezauważana i niedoceniana. Na co dzień odpowiadają oni za zarządzanie zespołami. Układają harmonogram działań. Znają wyzwania, z jakimi mierzą się ich współpracownicy i mają bezpośredni wpływ na poziom zaangażowania oraz motywacji. Można powiedzieć, że są pomostem między oczekiwaniami zarządu, realiami biznesu, a ludźmi, którzy są najbliżej klienta i pracują bezpośrednio na linii frontu. Ciąży na nich znaczna odpowiedzialność, a zmieniająca się sytuacja wymaga od nich ciągłego podnoszenia kompetencji i uważności na różnorodność członków zespołów.

Znaczenie przywództwa w organizacji potwierdzają też wyniki badań. Na przykład według Instytutu Gartnera wśród 5 priorytetowych wyzwań na 2023 roku 60% przedstawicieli HR na pierwszym miejscu wskazała skuteczność lidera i menadżera. Warto również zwrócić uwagę, że prawie 25% ankietowanych uważa, że ich podejście do rozwoju sposobów zarządzania w organizacji, nie przygotowuje liderów do pracy w przyszłości.

Wraz z rozwojem organizacji na znaczeniu zyskuje również kultura organizacyjna, w której kluczowym elementem jest spójny styl przywództwa menadżerów. Pojawia się więc pytanie, jak go ukształtować?

Styl przywództwa w organizacji

W przypadku MAKRO Polska wraz z wdrożeniem strategii sCore pojawiła się potrzeba zmiany kultury organizacyjnej. Zależało nam, aby wśród członków zespołu wzrósł poziom zaangażowania, motywacji oraz poczucie odpowiedzialności. Wiedząc, że przez lata nasi kierownicy ukształtowali własne style zarządzania, postanowiliśmy przeprowadzić badanie wśród pracowników. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec liderów oraz jaki styl przywództwa byłby według nich najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o realizację aktualnej strategii biznesowej.

Na podstawie zebranych spostrzeżeń stworzyliśmy program rozwojowy DNA Lidera, skierowany do menadżerów. Głównym celem jest podniesienie skuteczności biznesowej firmy poprzez wpływ bezpośredniego stylu kierowania liderów i ich zaangażowanie w zmianę kultury organizacji, przy jednoczesnym wdrożeniu szeregu usprawnień w procesach i standardach. Program składa się z siedmiu jednodniowych warsztatów poświęconych umiejętnościom liderskim. Trwa 9 miesięcy. Uczestnicy podzieleni są 2 grupy: liderów projektu oraz mentorów. W programie wykorzystuje się 3 metodyki: performance leadership, lean management i customer experience leadership.

DNA Lidera od wewnątrz

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak kształtować spójny styl przywództwa w organizacji?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA