×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak firmy zarządzają danymi? Nadal jest problem

  • Autor: RAF
  • 11 gru 2019 17:51

Średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce nadal stosują analogowe rozwiązania do zbierania i analizy danych. Powszechne jest także wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel - wynika z badania "Gotowość firm produkcyjnych do wdrożenia rozwiązań Przemysłu 4.0" przeprowadzonego na zlecenie firmy PSI Polska. Czy polska produkcja jest aż tak opóźniona?

Jak firmy zarządzają danymi? Nadal jest problem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Dla firm ważnym elementem przewagi konkurencyjnej są systemy ERP.
  • Najpopularniejszym sposobem gromadzenia danych z produkcji było ich ręczne wpisywanie do systemu. 67 proc. przedsiębiorstw biorących udział w badaniu PSI Polska deklarowało taki sposób wprowadzania informacji.
  • Nadal wielu producentów korzysta z dokumentacji papierowej oraz z arkuszy Excel. Efektywność takich rozwiązań nie jest wysoka, co może prowadzić do opóźnień i strat na produkcji - czytamy w raporcie PSI Polska.

Wszyscy korzystamy z technologii. Używamy w życiu codziennym smartfonów, tabletów, laptopów. Co raz to nowsze aplikacje usprawniają i ułatwiają nasze życie. Z technologii korzysta też biznes. Najnowsze technologie są coraz tańsze i coraz bardziej dostępne. Firmy niezależnie od wielkości, branży, jeśli nie chcą wypaść z rynku muszą korzystać z nowych technologii. Według raportu IDC („Worldwide Semiannual Digital Transformation Spending Guide”) - firmy na całym świecie dokonują znaczących inwestycji w technologie i usługi, które umożliwiają cyfrową transformację ich organizacji i modeli biznesowych. Te inwestycje będą determinowały ich przyszłą pozycję rynkową. 

Dla firm ważnym elementem przewagi konkurencyjnej są systemy ERP (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa, ang. Enterprise Resource Planning) - cyfrowa baza, która ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem. Jest to narzędzie, które rejestruje dane z najważniejszych obszarów działalności firmy, m.in. finansów, księgowości, kadr, produkcji, obsługi klienta czy wsparcia sprzedaży. 

Zarządzanie danymi w polskich firmach produkcyjnych? 

Aż 33 proc. średnich i 15 proc. dużych firm nie dysponuje systemami ERP, które powinny być podstawowymi narzędziami informatycznymi do zarządzania w przedsiębiorstwie. Średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce nadal stosują analogowe rozwiązania do zbierania i analizy danych, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PSI Polska. Powszechne jest także wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak firmy zarządzają danymi? Nadal jest problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • iza 2019-12-17 12:04:00

    Ostatnio w firmie zaczęliśmy używać system CRM, za pomocą kilku kliknięć ogarniam całą bazę klientów, teraz działamy z Firmao, polecam skorzystać z kodu rabatowego na 10% DejyeMRQkq

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA