×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak firmy mogą walczyć ze stresem w pracowników

Z raportu „Workforce View in Europe 2019” sporządzonego pod koniec 2019 roku przez Automatic Data Processing wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem Starego Kontynentu. Wśród branż, których pracownicy odczuwają najwyższy poziom stresu, są ochrona zdrowia i sektor finansowy. Najmniej stresujące są turystyka, transport oraz branża IT. Co zrobić, by stres nie był zagrożeniem?

Jak firmy mogą walczyć ze stresem w pracowników
Z raportu "Workforce View in Europe 2019" wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • U ludzi występują dwa rodzaje stresu - dystres, powodujący złe samopoczucie fizyczne oraz eustres, występujący najczęściej w sytuacjach dużego samozadowolenia lub odniesienia sukcesu.
 • Wpływ stresu na zdrowie psychiczne i fizyczne jest zauważalne przez Światową Organizację Zdrowia. W 2019 roku sklasyfikowała ona wypalenie zawodowe, powodowane w dużej mierze właśnie przez stres, jako "syndrom zawodowy".
 • Badania zrealizowane na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group pokazują, że stres odczuwa 85 proc. aktywnych zawodowo Polaków.

Choć dobra sytuacja na rynku pracy sprawiła, że część zatrudnionych przestała bać się utraty pracy i denerwować zbyt niskim wynagrodzeniem, pojawiły się nowe stresogenne czynniki - wyśrubowane i coraz wyższe cele do osiągnięcia, przeciążenie pracą i ograniczenie odpoczynku oraz lęk przed utratą stanowiska związany z widmem zastąpienia przez roboty czy sztuczną inteligencję.

Jak zauważają terapeuci oraz psychologowie, coraz więcej czynników wywołuje stres u zatrudnionych. Wpływ stresu na zdrowie psychiczne i fizyczne jest zauważalne przez Światową Organizację Zdrowia. W 2019 roku sklasyfikowała ona wypalenie zawodowe, powodowane w dużej mierze właśnie przez stres, jako "syndrom zawodowy".

- Permanentny stres i pośpiech są przede wszystkim przyczyną zmęczenia. Każda tkanka, każdy organ, kiedy są przeciążone, męczą się. Nie inaczej jest z naszym mózgiem. W mózgu znajduje się struktura, którą nazywamy układem nagrody. Zajmuje się ona czynnościami poszukiwawczymi. Sprawia, że nam się w ogóle chce, że potrafimy się mobilizować, wstawać z łóżka i rozpoczynać nowe projekty. Sprawia także, że odczuwamy radość, satysfakcję i spełnienie. Żadna tkanka w człowieku nie jest niezniszczalna, również układ nagrody. Jeśli nadużywamy naszego mózgu, naszego układu nagrody, przeciążamy go i dochodzi do jego wyczerpania. W medycynie nazywa się to neurastenią, a potocznie mówimy o tym wypalenie zawodowe lub zespół przewlekłego zmęczenia - tłumaczy w rozmowie z PulsemHR dr hab. n. med. Marek Krzystanek, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stres pozytywny i negatywny

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jak firmy mogą walczyć ze stresem w pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Enigineer 2020-02-14 18:29:28

  Ja problem rozwiazalem! Zadnych polskich firm i zarzadu zlozonego z polakow ! Zadnego etatu! Tylko B2B. A najlepiej zagranica ale to nie kazdy moze. Tylko tyle az tyle.

 • Andre 2020-02-14 13:47:11

  Liderzy nie mający pojęcia o pracownikach których mają i nie znający się na tematach którymi kierują. Po znajomościach zatrudnieni

 • sylred24 2020-02-14 13:27:51

  No.. i najlepiej zadne firmy, tylko kazdy z osobna i pracodawca powinien dbac o to, zeby czuc sie dobrze w firmie, a nie tylko o pieniadze.

 • sylred24 2020-02-14 13:25:07

  ale po co tyle teorii i pojec. oczywiscie ze kazdy pracownik powinien sie czuc dobrze w pracy, i Polacy maja najgorzej w Europie - to fakt.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA