PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Iwona Janas, ManpowerGroup: W nowej rzeczywistości nowa rola działów HR

– Działy personalne w dalszym ciągu będą umacniać swoją rolę HR business partnera, a z drugiej strony będą odpowiedzialne za kreowanie nowych modeli rozwoju pracowników, płacowych czy motywacyjnych – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Iwona Janas, ManpowerGroup: W nowej rzeczywistości nowa rola działów HR
Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Jak podkreśla Iwona Janas, nowa rzeczywistość wymaga z jednej strony zadbania o zarządzanie załogami pracującymi w dużej części zdalnie, z drugiej strony wsparcia menedżerów, aby pracując ze swoimi zespołami, osiągali założone cele.
  • Mówiąc o roli HR w nowej rzeczywistości, powinniśmy uwzględnić także transformację biznesową firm, czego konsekwencją będzie upskilling i reskilling pracowników.
  • Pandemia pokazała, jak szybko przedsiębiorstwa umiały przejść proces cyfryzacji – swój udział w tej zmianie miał również dział personalny.

Jak zauważa Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, pierwsza połowa bieżącego roku była okresem, kiedy departamenty HR i liderzy umacniali swoją funkcję partnera biznesowego, ale także musieli odnaleźć się w nowej roli, czyli lidera transformacji, z którą firmy mierzyły się w ramach pandemii.

– Poprzez bliską współpracę z takimi działami jak administracja, IT, dział prawny, HR przygotowywał firmę na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości i był liderem tej zmiany. Pandemia podkreśliła potrzebę bycia przez HR bardzo blisko biznesu. To jednocześnie lekcja na przyszłość pokazująca, jak firmy potrzebują pozycjonować HR w swoich organizacjach – mówi Iwona Janas.

Czytaj też: Praca zdalna nie każdemu służy. HR ma tu wiele do zrobienia

Według dyrektor generalnej ManpowerGroup w nowej rzeczywistości funkcja działów personalnych w firmach będzie kluczowa. Oprócz tego, że w dalszym ciągu będą umacniać swoją rolę HR business partnera, to również będą odpowiedzialne za kreowanie nowych modeli pracy i rozwoju pracowników, modeli płacowych czy motywacyjnych.

W obecnej sytuacji niezwykle ważne jest wsparcie HR w takim obszarze jak przywództwo i zarządzanie w organizacji. Jak podkreśla Iwona Janas, nowa rzeczywistość, w której wzrosła rola pracy zdalnej, wymaga z jednej strony zadbania o zarządzanie pracującymi w ten sposób, z drugiej strony wsparcia menedżerów, aby pracując ze swoimi zespołami, osiągali założone cele.

Cyfryzacja przyspieszyła

Okres pandemii pokazał również, że przedsiębiorstwa szybko przeszły przez proces cyfryzacji. Swój udział w tej zmianie miał również dział personalny, który pomógł przyspieszyć digitalizację w firmach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Iwona Janas, ManpowerGroup: W nowej rzeczywistości nowa rola działów HR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Praktyk 2020-08-07 09:45:49

    Pani Iwona - jak zawsze formie. ;) Szkoda, że to wiedza oparta na informacjach prasowych. Brak doświadczenia biznesowego oraz zerowy kontakt z biznesem widać jak na dłoni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA