×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę

  • km
  • 15 cze 2021 13:06

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs "Kobiety w IT" wynika, że kobiety w branży IT najczęściej zajmują się testingiem, obszarami backend oraz frontend. Co ciekawe, kobiety pracujące w IT cenią sobie atmosferę w pracy bardziej niż wysokość wynagrodzenia.

IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę
Kariera w branży IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i kierunków pokrewnych (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • 66 proc. respondentek związanych z branżą IT za najważniejszy czynnik w pracy wskazało dobrą atmosferę, która uplasowała się nieco wyżej niż wysokie wynagrodzenie – 65 proc.
  • Kariera w branży IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i kierunków pokrewnych. Wśród badanych taki kierunek skończyło tylko 28 proc. kobiet.
  • - Rosnące zapotrzebowanie na usługi cyfrowe sprawiają, że firmy z branży IT stale poszukują nowych pracowników. Jest to szansa na podjęcie pracy w tym sektorze także dla tych, którzy poszukują nowych ścieżek rozwoju i planują zmianę pracy - wyjaśnia  Beata Ostrowska.

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs pt. Kobiety w IT wynika, że najwięcej, bo 16 proc. kobiet pracujących w branży zajmuje się testingiem, a ponad połowa badanych rozpoczęła swoją karierę w IT bez ukończenia studiów kierunkowych.

Poza testerkami najczęściej pełnione stanowiska przez kobiety obejmują obszary backend i frontend, na które wskazało po 12 proc. respondentek. W poprzedniej edycji badania testing zajmował trzecią pozycję najpopularniejszych specjalizacji. Niezmiennie najpopularniejszymi technologiami w których specjalizują się kobiety są Java i JavaScript (odpowiednio 15 proc. i  12 proc. ankietowanych). Tuż za nimi, miejsca w rankingu zajęły języki Python oraz SQL, których znajomość zadeklarowało po 11 proc. respondentek.

Inaczej wygląda sytuacja tych kobiet, które dopiero chcą wejść na rynek IT. Przyszłe kandydatki najczęściej wskazywały, że uczą się Pythona oraz SQL, a dopiero potem Javy oraz JavaScript.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Kariera nie tylko po studiach

Kariera w branży IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i kierunków pokrewnych. Wśród badanych taki kierunek skończyło tylko 28 proc. kobiet. Co piąta respondentka deklarowała, że posiada wykształcenie technologiczno-inżynieryjne lub studiowała nauki ścisłe i przyrodnicze. W branży IT można spotkać również byłe studentki kierunków humanistycznych oraz społecznych. Ponadto aż 22 proc. uczestniczek badania zdobywało wiedzę na własną rękę, 12 proc. uczestniczyło w kursach, a 19 proc. podjęło pracę po studiach niezwiązanych z IT.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA