×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

IT jest kobietą, choć nadal dominują tam mężczyźni

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 9 mar 2021 13:49

Szacuje się, że już za dziesięć lat na globalnym rynku technologii 40 proc. specjalistów IT będzie płci żeńskiej. Prognozy te dotyczą również Polski - obecne szacunki wskazują, że już teraz kobiety stanowią około 30 proc. fachowców w branży. Historie Joanny Hoffman czy Susan Wojcicki to jedne z wielu wartych opowiedzenia.

IT jest kobietą, choć nadal dominują tam mężczyźni
57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na publicznych uczelniach technicznych kształci się 36 proc. studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie się zwiększa - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2020”. Wzrosty widać również w zespołach pracowników IT.
  • Zaś w historii nie brakuje pań, które zostawiły trwały ślad w rozwoju branży. Jedną z kobiet aktywnie działających w branży IT jest Joanna Hoffman, córka polskiego reżysera Jerzego Hoffmana, a także jedna z pierwszych pracownic firmy Steve’a Jobsa.
  • Kobiety potrafią i faktycznie pełnią obecnie wiele funkcji, od typowo technicznych poprzez sprzedaż, rozwój biznesu, zarządzanie, po najwyższe stanowiska w firmach IT i ulepszają te biznesy, wnosząc unikalne umiejętności - przekonują w SoDA.

- W świecie technologii jest miejsce dla każdego, kto ma chęci i wiedzę w tym zakresie - mówi Małgorzata Stasiak-Duklewska, ekspert IT. - W ostatnich latach nastąpił także wzrost organizacji stworzonych lub zarządzanych przez kobiety. Organizacje z kobietami na czele odnotowują znaczne sukcesy i z całą pewnością mogę stwierdzić, że niejednokrotnie są wzorem dla innych - dodaje.

Jedną z nich jest SoDA, gdzie wszyscy mocno wierzą, że kobiety odgrywają coraz większą rolę w szeroko rozumianej branży IT.

- Kobiety potrafią i faktycznie pełnią obecnie wiele funkcji, od typowo technicznych poprzez sprzedaż, rozwój biznesu, zarządzanie, po najwyższe stanowiska w firmach IT i ulepszają te biznesy, wnosząc unikalne umiejętności (takie jak wielozadaniowość, skupienie i empatię). Dlatego uruchomiliśmy projekt „Women Can Do IT”, którego zadaniem jest zaprezentowanie sylwetek kobiet liderów, menedżerów, ekspertów i specjalistów pracujących w firmach członkowskich SoDA, które opisują swoje wyzwania, największe osiągnięcia i codzienne życie w branży IT - podkreślają przedstawiciele organizacji.

Jak zostałam programistką

Udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką systematycznie się zwiększa - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2020”. 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na publicznych uczelniach technicznych kształci się 36 proc. studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet. Najbardziej popularna wśród studentek na politechnikach jest inżynieria biomedyczna. Wśród kierunków nowo technologicznych szczególne znaczenie mają kierunki informatyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT jest kobietą, choć nadal dominują tam mężczyźni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA