Inwestycje w kapitał ludzki są niezbędne w erze automatyzacji i robotyzacji - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska- Jedynak podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Zmieniająca się natura pracy".

Jarosińska- Jedynak podkreśliła, że przy planowaniu nowego budżetu UE, po roku 2021, trzeba wziąć pod uwagę nadchodzące zmiany na rynku pracy.
Nowe technologie zmieniają rynek pracy, zwiększają popyt na nowe umiejętności. Rekomendacje dla rządów: inwestowanie w kapitał ludzki i całożyciowe uczenie się. Raport prezentuje Michał Rutkowski @WorldBankPoland #WDR2019 pic.twitter.com/TnOOmEX4w9
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) February 1, 2019
Wiceminister podkreśliła, że konkluzje płynące z raportu Banku Światowego są z zbieżne z planami polskiego rządu określonymi w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaznaczyła, że już w obecnej perspektywie finansowej są środki, które przeznaczamy na rozwój kapitału ludzkiego; m.in na zwiększenie kompetencji cyfrowych i większej dostępności do internetu. Przeznaczone są na to - jak mówiła - pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju, programów operacyjnych; "Polska Cyfrowa", "Wiedza, Edukacja, Rozwój", a także z z Regionalnych Programów Operacyjnych.
Jak mówiła, ok. 400 mln zł przeznaczono na staże w wysoko rozwiniętych pod względem technologicznym firmach, a ok. miliarda euro wyniosą inwestycje, dzięki którym ok. 14 tys. szkół i 2 mln gospodarstw uzyska dostęp do w szerokopasmowego internetu.
Przestawiony raport pt.:" Zmieniająca się natura pracy" przedstawia zmiany, jakie w ciągu najbliższych lat czekają światowy rynek pracy.
Według Michała Rutkowskiego najważniejszym wyzwaniem rządów w czasach rewolucyjnych zmian na rynku pracy będzie ochrona ludzi, a nie miejsc pracy. Powiedział, że postępująca globalizacja i cyfryzacja sprawia, że liczba długoterminowych umów o pracę będzie maleć, a rosnąć będzie sektor nieformalny, np. umów zleceń.
W raporcie wskazano, że technologia tworzy nowe zawody, zwiększa produktywność i pozwala sprawniej dostarczać usługi publiczne. Ponadto technologia cyfrowa napędza innowacje i wzrost, zaburzając dawne wzorce produkcji i pozwalając firmom przekraczać bariery. Nowe modele biznesowe - jak te należące do różnych platform cyfrowych - rozwijają się w zawrotnym tempie.


KOMENTARZE (0)