Przygotowania do tegorocznej XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) idą pełną parą. Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej odbędzie się w dniach 13-15 maja 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Nie zabraknie na niej tematów związanych z zarządzaniem i rynkiem pracy.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących. Jego dyskusje koncentrują się wokół kwestii najistotniejszych dla rozwoju Europy - rozpatrywanych w lokalnym i globalnym kontekście.
Jubileuszowa X edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (2018) zgromadziła rekordową liczbę ponad 11,5 tys. uczestników. Odbywające się równolegle w Spodku European Start-up Days odwiedziło ponad 2,5 tys. osób, a w projekcie EEC – Liderzy Przyszłości uczestniczyło 2 tys. studentów.
XI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach towarzyszyć będą także: projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym, wręczenie nagród w konkursach TOP Inwestycje Komunalne i Inwestor bez granic oraz międzynarodowe spotkania gospodarcze: Europa Centralna - Afryka, Polska - Ameryka Łacińska, Polska - Chiny i Polska - ASEAN. Po raz czwarty wydarzeniu towarzyszyć będą European Start-up Days.
Szeroki i różnorodny zakres tematyczny obejmuje kilkanaście głównych obszarów, co daje ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. Prelegenci 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego szeroko podejmować będą tematy związane z rynkiem pracy, wyzwaniami stojącymi przed zarządzającymi kadrami, zmianą pokoleniową, czy rewolucją technologiczną, która wpływa na powstawanie nowych i zanikanie niektórych zawodów.
Pierwszego dnia (13 maja) omawiane będą takie zjawiska jak "harm reduction". Podczas sesji „Harm reduction – z najmniejszą szkodą” porozmawiamy o zachowaniach i zjawiskach szkodliwych w biznesie, o minimalizacji skutków niepowodzeń oraz o roli współpracy i odpowiedzialnego zarządzania.
Omówimy również rolę kobiet w zarządzaniu. Prelegenci zastanowią się, co pomaga, a co przeszkadza na drodze sukcesu. Będą rozmawiać tez o tym, czy biznes ma płeć oraz jak zbudować pozycję w męskim świecie.
W tym dniu będzie także dyskutować na temat sukcesji i firm rodzinnych. Co z następcami liderów w firmach o rodzinnym/autorskim rodowodzie? Czy kłopoty z sukcesją są problemem polskiej i europejskiej gospodarki? Zmiana pokoleniowa szansą na skok rozwojowy? M.in. na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty.
We wtorek (14 maja) powrócimy do tematu firm rodzinnych, tym razem dyskutując na temat zmian pokoleniowych. Jak przygotować proces przekazania władzy? Jakie są zagrożenia i szanse dla firmy pod nowym przywództwem? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi.
Cyfryzacja i przemiany technologiczne a problemy z kadrami – to kolejny temat, nad którym pochylą się prelegenci. We wtorek (14 maja) kongresowi eksperci będą poszukiwać odpowiedzi na pytania: czy młode pokolenia pracowników wymagają nowego modelu zarządzania, "turkus w natarciu" - czy polskie firmy są gotowe na zmiany, kij i marchewka do lamusa - na czym polega motywacja 3.0, jaki powinien być lider i przywódca w procesie transformacji?
Nie zabraknie także tematów związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Eksperci zastanowią się, jak skutecznie zachęcić do oszczędzania na emeryturę. Omówią również spodziewane efekty programu – dla rynku kapitałowego i dla przyszłych emerytów.
Podczas debaty „2050 Polska dla Pokoleń” omówimy możliwe scenariusze rozwoju społeczno-gospodarczego i przewidywane skutki ich realizacji. Natomiast w trakcie dyskusji dotyczącej edukacji, zastanowimy się, kogo brakuje na rynku pracy, jak dopasowac komeptencje pracowników do potrzeb pracodawców. Odpowiemy również na pytanie, czy szkolnictwo branżowe odpowiedzią na potrzeby biznesu i zmiany na rynku pracy.
Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej, odbędzie się w dniach 13-15 maja 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (Fot. PTWP)
O empatii i jej skuteczności w biznesie będziemy rozmawiać w środę 15 maja. Co składa się na pojęcie empatii i jak ją mierzyć? Jak uczyć empatii? Te pytania zostaną zadane uczestnikom dyskusji.
Tego dnia porozmawiamy także o trendach na rynku pracy – o skutecznych sposobach na niedobory kadrowe, generacyjnej wieży Babel w firmie, elastyczności na rynku pracy oraz rewolucji technologicznej i nowych zawodach.
Kolejny temat to demografia. Kongresowi eksperci wymienią pomysły miast na powstrzymanie ucieczki mieszkańców, ocenią rolę programów rządowych wspierających dzietność, rodzinę, seniorów, a także zastanowią się, jak budować i przeobrażać miasta w bardziej przyjazne najmłodszym i najstarszym.
Udział w debatach EEC 2019 potwierdzili już m.in.:
- Adam Banaszak, zastępca prezesa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Andrzej Blikle, Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga
- Grzegorz Chłopek, prezes zarządu, Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne
- Marek Chraniuk, prezes zarządu, PKP Intercity
- Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes, Fundacja ISKIERKA
- Sonia Draga, prezes, redaktor naczelna, Wydawnictwo Sonia Draga
- Zofia Dzik, prezes, Fundacja Humanites
- Natalia Hatalska, założycielka, Infuture Hatalska Foresight Institute
- Marcin Iwuć, autor bloga, Finanse Bardzo Osobiste
- Malka Kafka, startuperka, właścicielka restauracji, Tel Aviv Food & Wine
- Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawczy ds. kadr, PKN ORLEN
- Michał Kaźmierski, dyrektor generalny na Polskę oraz Kraje Bałtyckie, Gilead Sciences Poland
- Anna Kieszkowska-Grudny, trenerka biznesu, psychoterapeutka, właścicielka, Minds of Hope, inicjatorka, Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe w Akademii Leona Koźmińskiego
- Tomasz Konik, partner, Deloitte
- Zenon Kozendra, członek zarządu, przedstawiciel pracowników, PKP CARGO
- Stanisław Kluza, Kolegium Analiz Ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, minister finansów w 2006 r., przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006-2011
- Maciej K. Król, Head of Sales & Standard Excellence, Business Link
- Paweł Kułaga, prezes zarządu, Foreign Personnel Service
- Adrianna Lewandowska, prezes, Instytutu Biznesu Rodzinnego
- Michał Lisawa, counsel, Baker McKenzie
- Cezary Mączka, członek zarządu, dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Budimex
- Andrzej Mądrala, wiceprezydent, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, prezes zarządu, Centrum Medyczne MAVIT
- Marek Metrycki, partner zarządzający, Deloitte
- Aleksandra Paszkiewicz, członek zarządu, Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe
- Jacek Pawłowski, partner, radca prawny, PwC
- Łukasz Petrus, prezes zarządu, PGO
- Wiesław Rozłucki, Senior Adviser, Rothschild & Co
- Małgorzata Rusewicz, prezes, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
- Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
- Marcin Opaliński, prezes, LS Airport Services, LS Technics
- Adam Mokrysz, prezes zarządu, Mokate
- Dorota Szczepan-Jakubowska, współzałożyciel, metodolog, Grupa TROP, superwizor, trener, coach
- Karina Trafna, prezes zarządu, KIDS&Co.
- Michał Zajezierski, wiceprezes zarządu, Nowel
KOMENTARZE (0)