Innowacje w zarządzaniu ludźmi? Polska w ogonie Europy

• Tylko 8 proc. spółek przemysłowych i 10 proc. firm usługowych w Polsce wdrożyło w ostatnich latach innowacje w obszarze organizacji i zarządzania – wynika z danych GUS.
• W ocenie Work Service w Polsce nie poprawi się jakość i wydajność pracy, jeśli firmy nie będą inwestować w kapitał ludzki.
• Nowe technologie wpływają na postępującą automatyzację przedsiębiorstw i wymuszają rozwijanie nowych kompetencji pracowniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Innowacje w zarządzaniu ludźmi? Polska w ogonie Europy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 mar 2016 9:46


Innowacyjność jest kojarzona głównie z procesami technologicznymi, które mają przekładać się na powstawanie nowych lub udoskonalonych produktów. Jednak nowoczesne technologie pozwalają też na wprowadzanie innowacji w takich obszarach jak: systemy odpowiedzialności i motywacji pracowników, programy szkoleń czy zmiany struktury zatrudnienia.

- Niedocenianie w procesach inwestycyjnych roli człowieka i jego możliwości jest nadal powszechnym zjawiskiem. Jedynie co 10 firma w Polsce wprowadzała w ostatnich latach innowacje organizacyjne związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: BPSC: Analityka i zarządzanie efektywnością spędzają sen z powiek HR-owcom

- Rozwój innowacyjności gospodarki powinien być nieodłącznie związany z budowaniem potencjału kapitału ludzkiego. Wymaga to tworzenia przemyślanej, długofalowej strategii i polityki HR-owej, która będzie wpływać na rozwój kompetencji pracowniczych i wzrost efektywności procesów kadrowych. Niestety bez odpowiednich nakładów inwestycyjnych, będziemy mieć do czynienia z marnowaniem wiedzy, kreatywności i otwartości polskich pracowników – dodaje Inglot.

Krzysztof Inglot (Fot. mat. pras.) Krzysztof Inglot (Fot. mat. pras.)

Polska należy do krajów o najniższym odsetku przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. W Europie najlepiej wypadają przedsiębiorstwa przemysłowe z Luksemburga i Anglii, odpowiednio 48 proc. i 35 proc. W usługach także prym wiedzie Luksemburg (46 proc.), a zaraz zanim jest Portugalia (40 proc.).

Innowacje a automatyzacja pracy

W ostatnich miesiącach w polskiej gospodarce notowane są rekordowe poziomy zatrudnienia. Już ponad 16,3 mln Polaków świadczy prace. Jednak równolegle obserwujemy wyraźne zmiany technologiczne, które przekładają się na zwiększenie automatyzacji pracy.

Czytaj też: Zarządzanie: oceny pracownicze odchodzą do lamusa. Wewnętrzne działy HR też zaczną znikać?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.