IniJob.com: Nowy portal społecznościowy pomoże pracodawcom zatrzymywać pracowników?

• Wystartował portal dla pracowników i pracodawców iniJob.com.
• Założył go Bartosz Michałek, współtwórca porównywarki finansowej Comperia.pl, który zrezygnował z kierowania notowaną na GPW spółką i rozpoczął pracę nad nowym biznesem.
• Portal jest miejscem, w którym pracownicy mogą organizować się, aby w bezpieczny i anonimowy sposób wpływać na zmiany w miejscu pracy. To też szansa dla pracodawców, aby nie tracić pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IniJob.com: Nowy portal społecznościowy pomoże pracodawcom zatrzymywać pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 sty 2017 11:43


- Obecnie w internecie nie ma takiego miejsca jak iniJob. Chcemy pokazać ludziom, że czasem łatwiej jest się zorganizować, aby wpłynąć na pracodawcę, niż – jak to ostatnio modne w mediach społecznościowych – „rzucać korpo” czy zmieniać je na inne – niekoniecznie lepsze – wyjaśnia Bartosz Michałek, założyciel serwisu.

- Przez wiele lat budowałem firmę i zatrudniałem ludzi. Niemalże każdego dnia zajmowałem się rozwiązywaniem wielu wewnętrznych problemów pojawiających się na linii pracownik-pracodawca. Mam świadomość, jak trudno jest pogodzić potrzeby tych dwóch stron. Dlatego postanowiłem stworzyć portal, który będzie to wspierać – dodaje.

Bartosz Michałek. (fot. mat.pras.) Bartosz Michałek. (fot. mat.pras.)

Czytaj też: Były prezes Comperia.pl wchodzi w HR. Tworzy portal dla pracowników i pracodawców

Portal jest miejscem, w którym pracownicy mogą organizować się, aby w bezpieczny i anonimowy sposób wpływać na zmiany w miejscu pracy. Jednocześnie pracodawcy - odpowiadając na inicjatywy zespołu - mają szansę nie tylko na poprawianie atmosfery w pracy i budowanie swojego wizerunku, ale także zatrzymanie dobrych pracowników. IniJob nie jest więc kolejnym portalem społecznościowym dla osób poszukujących pracy, a dla tych, którzy chcą pracować w lepszych warunkach.

Jak to działa?

Zarejestrowanym pracownikom iniJob gwarantuje anonimowość. Nikt nie ma dostępu do ich danych osobowych. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko, że działalność pracownika na portalu zaszkodzi w jego karierze.

Jednocześnie mechanizmy zastosowane w iniJob powodują, że za aktywnością pracownika idzie realne działanie. Inicjatywy mogą być wspierane przez zaproszonych współpracowników. Pracodawca widzi, że dany pomysł jest popularny wśród załogi. Dodatkowo treść pomysłu i fakt jego zgłoszenia są widoczne publicznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.