PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Indyjska aplikacja do monitorowania kontaktów obowiązkowa dla pracowników

  • Autor: PAP
  • 4 maj 2020 14:16

Rządowa aplikacja do monitorowania kontaktów społecznych w Indiach będzie obowiązkowa dla wszystkich zatrudnionych w sektorze publicznym i prywatnym chcących wrócić do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy - poinformowała agencja Reutera.

Indyjska aplikacja do monitorowania kontaktów obowiązkowa dla pracowników
Rząd w Delhi obiecuje, że aplikacja nie będzie naruszała prywatności użytkowników, a ich dane będą gromadzone anonimowo (fot. pixabay)
REKLAMA

Decyzją premiera Narendry Modiego w Indiach od poniedziałku przedłużono o dwa tygodnie większość obostrzeń obowiązujących w związku z pandemią Covid-19, jednakże zezwolono na "rozważne ich rozluźnianie" w obszarach objętych mniejszym ryzykiem zakażenia koronawirusem.

W ubiegłym miesiącu w Indiach oddano do użytku aplikację Aarogya Setu opartą o wykorzystanie technologii Bluetooth i GPS. Głównym zadaniem programu jest informowanie użytkowników o tym, że mogli spotkać się z osobami, których wynik testu na obecność powodującego chorobę Covid-19 koronawirusa SARS-CoV-2 okazał się pozytywny. Decyzją ministerstwa spraw wewnętrznych do korzystania z aplikacji zostali zobligowani wszyscy pracownicy sektora publicznego i prywatnego. Odpowiedzialnością za wdrożenie powszechnego użycia aplikacji będą obciążeni szefowie zatrudniających ich podmiotów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ministrowie rządu Modiego w rozmowie z Reuterem stwierdzili, że aplikacja musi znaleźć się na urządzeniach co najmniej 200 mln mieszkańców Indii, których populacja wynosi obecnie około 1,3 mld osób. Do tej pory program pobrano w całym kraju niemalże 83 mln razy. Indyjska baza użytkowników smartfonów liczy tymczasem ok. 500 mln osób - podała agencja, powołując się na dane indyjskiego ministerstwa technologii.

Krytycy rozwiązania zwracają uwagę, że duża część mieszkańców Indii jest wykluczona cyfrowo - smartfonów nie posiada bowiem około 400 mln osób.

Decyzja o wprowadzeniu przymusu korzystania z aplikacji w Indiach budzi obawy u aktywistów działających na rzecz prywatności. Zwracają oni uwagę, iż nie jest jasne, jak rząd będzie wykorzystywał gromadzone przez program dane. W Indiach nie ma obecnie ram prawnych regulujących kwestie prywatności i ochrony danych, podobnych np. do wdrożonego w Unii Europejskiej Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Rząd w Delhi obiecuje, że aplikacja nie będzie naruszała prywatności użytkowników, a ich dane będą gromadzone anonimowo. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Indyjska aplikacja do monitorowania kontaktów obowiązkowa dla pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA