Przedsiębiorcy coraz gorzej oceniają swoją bieżącą sytuację, ale z coraz większymi nadziejami spoglądają w przyszłość - takie wnioski wypływają z najnowszego badania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców Pracodawców RP

W lutym 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej przyjął wartość 88,1 pkt, wyznaczając kolejne historyczne minimum. Jeszcze w styczniu ten wskaźnik był na poziomie 88,9 pkt. Luty był jednak miesiącem przebłysku optymizmu jeśli chodzi o najbliższe sześć miesięcy. Prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższego półrocza wzrosła z 89,1 pkt w poprzednim miesiącu do 100,3 pkt w lutym po raz pierwszy od ponad roku osiągając wartość pozytywną (tj. powyżej 100 pkt).
Wzrost wskaźnika oceny sytuacji przyszłej stanowi sygnał stwarzający pewne podstawy do prognozowania odbicia wskaźnika bieżącego w kolejnych miesiącach. Utrzymują się ponadto pozytywne odczyty subindeksów zatrudnienia oraz inwestycyjnych. Oba z nich zanotowały wzrost w stosunku do stycznia, choć znacznie większa skala poprawy nastąpiła w przypadku wskaźnika odnoszącego się do planów związanych ze zwiększaniem poziomu zatrudnienia – oceniają analitycy Pracodawców RP.
Poza utrzymującymi się od dłuższego czasu barierami rozwoju wskazywanymi przez ankietowane firmy, wyraźnie częściej w lutym wskazywały one istotny wzrost niepewności związanej z warunkami funkcjonowania podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia. Jest to przede wszystkim wynik wprowadzanych zmian legislacyjnych, zmieniających kształt dotychczasowego systemu. Bieżącą koniunkturę biznesową nie najlepiej oceniają zaś firmy przemysłowe oraz budowlane – choć jednocześnie rośnie ich optymizm co do przyszłości. W zauważalny sposób poprawiają się również oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy w branży transportowej. Umiarkowanie korzystne wskaźniki koniunktury bieżącej i przyszłej utrzymują się natomiast wśród przedsiębiorstw finansowych, usługowych i handlowych.
Więcej przeczytasz tutaj.


KOMENTARZE (0)