×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Im wyżej, tym mniej kobiet. Mamy sporo do nadrobienia

  • km
  • 6 mar 2023 20:00

Według raportu GUS-u z 2022 roku 45 proc. osób aktywnych zawodowo stanowiły kobiety. Jak wygląda ich sytuacja zawodowa? W jakich branżach się odnajdują?

Im wyżej, tym mniej kobiet. Mamy sporo do nadrobienia
44 proc. Europejczyków uważa, że najważniejszą rolą kobiety jest opiekowanie się rodziną i domem (fot. Meghan Lamle/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Z zestawienia przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne wynika, że wyrównanie luki między płciami zajmie nam jeszcze 132 lata.
  • W przypadku udziału kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w Polsce odnotowywany jest stały wzrost, z 33,3 proc. w 2016 roku do 36,9 proc. w 2022 roku.
  • O kobietach na rynku pracy będziemy rozmawiali podczas sesji "Kobiety w biznesie" w trakcie tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Z przygotowanego w 2022 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu „Global Gender Gap” wynika, że w globalnej skali luka między sytuacją kobiet i mężczyzn została zniwelowana dopiero w 68,1 proc., co oznacza, że do całkowitego wyrównania szans obu płci brakuje jeszcze 31,9 proc. Na przestrzeni roku tylko w 20 krajach udało się zmniejszyć tę różnicę choćby o 1 proc.

Polska zajęła 77. miejsce w zestawieniu 146 krajów z całego świata. Według prognozy wyrównanie luki między płciami zajmie nam jeszcze 132 lata.

- Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że niższa luka płacowa ze względu na płeć nie zawsze oznacza, że w danym kraju panuje większa równość między płciami. Często występuje w krajach, w których kobiety są mniej aktywne na rynku pracy. Z kolei wyższa luka płacowa może oznaczać, że wiele kobiet wykonuje niskopłatne zawody lub pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, by zrozumieć lukę i zinterpretować jej wysokość, należy doprecyzować, czy chodzi o lukę nieskorygowaną czy skorygowaną. Nieskorygowana luka płacowa to różnica między średnimi zarobkami na godzinę brutto mężczyzn i kobiet wyrażona jako odsetek zarobków mężczyzn. Nie bierze pod uwagę czynników takich jak wykształcenie, wiek, ilość przepracowanych godzin ani rodzaj pracy i często wykazuje wartości niższe – wyjaśnia dr Małgorzata Kluska-Nowicka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Kierowniczki, menedżerki, dyrektorki, ale im wyżej, tym mniej kobiet

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Im wyżej, tym mniej kobiet. Mamy sporo do nadrobienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • z grodu Kraka 2023-03-06 20:23:18

    Miałem kiedyś kierowniczkę i powiem tak nigdy więcej, dziekuje za uwagę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA