×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

IGGP: przez pandemię z branży gastronomicznej odeszło 200 tys. pracowników

  • Autor: PAP/RAF
  • 15 maj 2021 11:15

Wiele lokali gastronomicznych nie ma ogródków restauracyjnych, musi więc czekać na otwarcie branży pod koniec maja - ocenił Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Dodał, że przez pandemię odeszło z branży 200 tys. pracowników.

IGGP: przez pandemię z branży gastronomicznej odeszło 200 tys. pracowników
Pomoc z tarczy PFR 2.0 otrzymało 15 592 firmy na 76 tys. lokali gastronomicznych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z decyzją rządu, od soboty (15 maja) można prowadzić gastronomię na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m. Od 28 maja na takich samych zasadach możliwe ma być prowadzenie gastronomii wewnętrznej.

Jak zaznaczył Sławomir Grzyb, wiele lokali gastronomicznych nie dysponuje żadną przestrzenią zewnętrzną, dalej więc bezczynnie będzie czekać w finansowym letargu i bez możliwości zarabiania na swoje utrzymanie na otwarcie na koniec maja.

Dodał, że ci, którzy mają "ogródki" z jednej strony już od północy mogą przyjmować gości, z drugiej borykają się z problemem braku pracowników.

Czytaj też: W przemyśle więcej pracy i coraz wyższe zarobki

- Z naszych danych wynika, że z branży odeszło 200 tys. osób, które nie wrócą - podał. Dodał, że przez pandemię byli zmuszeni do przebranżowienia.

Jak dodała Evelina Visnievska z gdyńskiego oddziału IGGP, niektórzy restauratorzy się nie otworzą, bo nie mają personelu i nie otrzymali pomocy od rządu. "Można się też spodziewać, że pracownicy będą mieć duże oczekiwania dotyczące wynagrodzeń, tymczasem właściciele restauracji, którzy ucierpieli przez lockdown, mogą nie być wstanie sprostać oczekiwaniom płacowym" - wskazała.

Według Grzyba apele branży do rządu, by gastronomia tradycyjna, przy zachowaniu reżimu sanitarnego została otwarta od 21 maja trafiają w pustkę. - Gastronomia została kozłem ofiarnym, bo decyzje podejmują rada medyczna dbająca o status quo swojej branży. Wzrost zakażeń przez ostatnie siedem miesięcy nie był wynikiem działania gastronomii - oceniał.

Jego zdaniem pomoc z tarczy PFR 2.0 otrzymało 15 592 firmy na 76 tys. lokali gastronomicznych.

Wskazał, że branża już się przygotowuje do czwartej fali, która przyjdzie w październiku. - Póki co, składamy kilka pozwów zbiorowych przeciw Skarbowi Państwa za zaniedbania - powiedział.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej powstała w 2020 r.; tworzy ją 700 przedsiębiorców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IGGP: przez pandemię z branży gastronomicznej odeszło 200 tys. pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA