Codziennie na całym świecie kobiety pracują 12,5 mld godzin, bez wynagrodzenia - takie dane przedstawiła organizacja humanitarna Oxfam, w raporcie przygotowanym w związku ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Co więcej, okazuje się, że 22 najbogatszych mężczyzn na świecie w sumie ma więcej pieniędzy niż wszystkie kobiety zamieszkujące Afrykę.
-
- •24 sty 2020 12:00

- Raport "Time to care" przygotowała agencja humanitarna Oxfam, organizacja zajmująca się pomocą i rozwojem.
- Eksperci szacują, że nieodpłatna praca wykonywana przez kobiety generuje dla globalnej gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna.
- Raport przygotowano z myślą o Światowym Forum Ekonomicznym, jakie od 21 do 24 stycznia odbywa się w szwajcarskim Davos.
Raport przygotowany przez Oxfam koncentruje się na pokazaniu nierówności pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi ludźmi na świecie. Tegoroczne badanie w dużej części poświęcono analizie wpływu nieopłacanej lub słabo opłacanej pracy (opieka nad dziećmi, zajmowanie się domem, nierówności płacowe) kobiet na perspektywy ich rozwoju.
– To bardzo ważne, abyśmy zdali sobie sprawę, że niewidzialnym silnikiem naszej gospodarki jest tak naprawdę nieopłacana praca opiekuńcza kobiet. To musi się zmienić – tłumaczył w Davos Amitabh Behar, prezes Oxfam India.
Płaca nieodpłatna. Tracą całe gospodarki
To istotny problem. Eksperci szacują, że nieodpłatna praca wykonywana przez kobiety generuje dla globalnej gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna.
The care work women and girls do should count - just like all other work.
— Oxfam International (@Oxfam) January 22, 2020
The monetary value of the unpaid care industry is at least $10.8 TRILLION every year - three times the size of the world’s tech industry.
Help us demand governments #MakeCareCount https://t.co/yVU4MF2u4j pic.twitter.com/31io2PVJGe
Szacuje się, że społeczne nałożenie na kobiety obowiązku pracy opiekuńczej oraz złe rozwiązania systemowe w tym zakresie sprawiają, że kobiety i dziewczęta w wieku powyżej 15 lat są „niezdolne do zaspokojenia podstawowych potrzeb lub uczestnictwa w działaniach społecznych i politycznych”.


KOMENTARZE (2)