×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Autyzm, ADHD, Tourette. Jak pracować z osobami neuroróżnorodnymi?

O autyzmie mówi się, że jest epidemią XXI wieku. Eksperci nie mają złudzeń, zarządzanie neuroróżnorodnym zespołem jest wyzwaniem, jednak korzyści z zatrudniania osób w spektrum są nie do przecenienia. Decyduje się na to coraz więcej firm. Przecież bez spektrum nie powstałaby Dolina Krzemowa.

Autyzm, ADHD, Tourette. Jak pracować z osobami neuroróżnorodnymi?
Osoby w spektrum zatrudniają m.in. EY czy Procter & Gamble (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Gburowatość, unikanie kontaktu wzrokowego, skrajna szczerość czy inne nietypowe zachowania współpracowników, które odbiegają od przyjętej przez społeczeństwo normy, to nie zawsze wynik braku kultury.  To może być objaw autyzmu.
  • Liczba zdiagnozowanych osób systematycznie rośnie. Tym samym rośnie też liczba pracowników w spektrum. Jak więc przygotować się do zarządzania zespołem neuroróżnorodnym? Dlaczego taki zespół warto mieć?
  • - Zmieniliśmy sposób patrzenia na świat i na drugiego człowieka. Zauważalnie zwiększyła się nasza uważność, świadomość, budujemy lepszą komunikację ze wszystkimi, mając przy tym o wiele większą cierpliwość - dzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z osobami w spektrum Andrzej Gab z EY Polska.

Wyobraźmy sobie spotkanie biznesowe. Kluczowy dla rozwoju przedsiębiorstwa kontrahent. Jeden z pracowników firmy, który stara się o podpisanie umowy, wchodzi do sali, wita się, wypowiadając coś, co bardziej przypomina burknięcie pod nosem, niż "dzień dobry". Siada gdzieś z tyłu i patrzy w ekran komputera. Zapytany o coś niezwiązanego z tematem spotkania, odpowiada półsłówkami, przy tym kołysze się na krześle. Każdy centymetr jego ciała pokazuje, że nie najlepiej czuje się w miejscu, w którym się znalazł. Jego zachowanie pozostawia niesmak. Efekt rozmowy możemy przewidzieć.

To nietypowe z punktu widzenia "normalnej" osoby zachowanie może być objawem autyzmu. Mózg takiej osoby pracuje inaczej, a to jest przyczyną wielu nieporozumień, do jakich może dochodzić m.in. na płaszczyźnie zawodowej.

Czytaj więcej: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki

- Kiedy mówimy o osobach neuroróżnorodnych, to mówimy o innej od neurotypowej, czyli charakterystycznej dla większości osób uchodzących za "typowe", ścieżce
rozwojowej i poznawczej. Pod płaszczykiem neuroróżnorodności kryją się nie tylko zaburzenia ze spektrum autyzmu, o którym w świecie biznesu mówi się najczęściej, ale również m.in. ADHD, dysleksja czy Zespół Tourette’a. Są to zaburzenia neurorozwojowe, które wpływają na to, że te osoby postrzegają świat inaczej - tłumaczy Patrycja Olchowska, która działa na rzecz podniesienia świadomości o autyzmie w biznesie oraz potencjale neuroróżnorodnych zespołów, zwłaszcza w obszarze innowacji, prywatnie matka dziecka w spektrum autyzmu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Autyzm, ADHD, Tourette. Jak pracować z osobami neuroróżnorodnymi?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marta Czerwiec 2023-01-05 11:15:27

    Dziękuję za ten artykuł. Potrzeba nam mądrych wskazówek, jak skutecznie tworzyć efektywne i zarazem różnorodne środowisko pracy, bo przecież różnorodność to jeden z budulców przewagi konkurencyjnej :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA