PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ich brak stwarza wiele problemów. Tracimy na tym wszyscy

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 12 lis 2021 17:02

Choć powoli trend się zmienia, to nadal mamy za mało kobiet na czele firm czy wśród inwestorów. Na takim podejściu sporo się traci. Bo jak pokazują wyniki badania firmy doradczej McKinsey & Company, firmy z większą równością płci na wyższych stanowiskach mają o 26 proc. większe szanse na ponadprzeciętne zyski niż te, które mają mniej kobiet wśród kadry zarządzającej lub nie mają ich wcale

Ich brak stwarza wiele problemów. Tracimy na tym wszyscy
Zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy może pomóc w rozwiązaniu problemu z niedoborem pracowników (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak wynika z tegorocznego raportu McKinsey & Company “Win-win: Jak lepiej wykorzystać potencjał kobiet w polskiej gospodarce”, Polki stanowią 52 proc. populacji kraju oraz aż 66 proc. osób kończących uczelnie wyższe, za to ich udział w rynku pracy wynosi tylko 45 proc.
 • Z każdym szczeblem kariery zawodowej udział kobiet maleje. Wśród wyższej kadry zarządzającej to tylko 15 proc., o 4 pkt proc. mniej niż średnia w Europie Środkowo-Wschodniej. Najniższy udział kobiet obserwujemy wśród prezesów spółek – stanowią one jedynie 6 proc. ogółu.
 • W wielu firmach wśród wyższej kadry zarządzającej wciąż nie ma ani jednej kobiety. Ten problem dotyczy całej Europy Środkowo-Wschodniej – obejmuje aż 44 proc. przebadanych spółek z regionu i 49 proc. w Polsce.

- Zmniejszenie tych nierówności, może przynieść wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Do 2030 roku może to być dodatkowe ponad 9 proc. PKB Polski, czyli równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Do zrealizowania takiego scenariusza mogą przyczynić się trzy kluczowe czynniki: większy udział kobiet na rynku pracy, większa liczba godzin płatnych przepracowanych przez kobiety oraz większa reprezentacja kobiet w sektorach o największej produktywności podkreśla Ewa Kumorek-Fedor, dyrektor zarządzający Fedor Consulting.

Dodatkowo zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy może pomóc w rozwiązaniu problemu z niedoborem pracowników. W tej chwili w Polsce brakuje ok. 125 tys. pracowników. Jeśli gospodarka wróci do tempa wzrostu sprzed pandemii, liczba ta może sięgnąć w 2030 r. nawet 455 tysięcy. Z drugiej strony, polski rynek pracy mogłoby zasilić nawet 820 tysięcy kobiet. Oprócz wartości makroekonomicznych, większa różnorodność może przynieść wymierne korzyści poszczególnym firmom.

Badania McKinsey prowadzone w ciągu ostatniej dekady wykazują, że większa liczba kobiet wśród wyższej kadry zarządzającej jest skorelowana z lepszymi wynikami finansowymi spółek. Firmy z większą równością płci na wyższych stanowiskach mają o 26 proc. większe szanse na ponadprzeciętne zyski niż te, które mają najmniej kobiet wśród kadry zarządzającej lub nie mają ich wcale.

Warto zaznaczyć, że sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli sięgniemy po dane dotyczące inwestorów giełdowych. Z raportu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Ogólnopolskie Badanie Inwestorów wynika, że 92,2 procent inwestorów to mężczyźni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ich brak stwarza wiele problemów. Tracimy na tym wszyscy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Podatnik 2021-11-12 18:38:31

  Ale brednie

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA