Hydraulika, elektronika, IT czy samochody - dla niektórych kobiet to żadne "męskie" wyzwanie

Kobieta budowlaniec, kierowca czy programistka – piękna płeć coraz chętniej wybiera pracę w branżach do niedawna uważanych za typowo męskie. Bywa, że dzięki kobiecym cechom charakteru, takim jak cierpliwość czy dokładność, panie odnajdują się w „męskim” zawodzie nawet lepiej niż panowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hydraulika, elektronika, IT czy samochody - dla niektórych kobiet to żadne "męskie" wyzwanie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 mar 2014 9:34


Wybór męskiego zawodu często podyktowany jest sytuacją na rynku pracy. Bywa jednak, że kobiety po prostu kierują się swoimi zainteresowaniami, chcą się sprawdzić w rywalizacji płci lub kontynuują rodzinną tradycję. Tak było w przypadku Sylwii Kucharczyk, dla której naturalnym wyborem było... założenie firmy remontowej.

Czytaj też: Czy aby na pewno światem IT rządzą mężczyźni?

Z branżą budowlaną, za sprawą taty, stykała się od dzieciństwa. Dziś gładzie, tynki, malowanie, hydraulika czy elektryka są dla pani majster codziennością. Co ciekawe, kobiecych ekip na rynku remontowym mamy w Polsce co najmniej kilka. O kobiecej potrzebie aktywnego uczestniczenia w remoncie czy budowie domu świadczyć może także szereg warsztatów kierowanych do płci pięknej.

Wśród nich wymienić można choćby Akademię Kobiet Budujących Silka Ytong czy Warsztaty majsterkowania dla kobiet „We Can Do It!" organizowane przez Fundację Feminoteka oraz panią Sylwię Kucharczyk, właścicielkę firmy remontowej BUDLES.

Kobieta i komputer

Szeroko pojęta informatyka również powszechnie uważana jest za domenę mężczyzn. Warto jednak przyjrzeć się statystykom. Według danych działającej przy ONZ Komisji do spraw Internetu Szerokopasmowego (The Broadband Commission), w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (z ang. ICT - Information and communication technologies) 30 proc. pracowników stanowią kobiety.

Wśród najbardziej znanych pań zajmujących się ICT wymienić można m.in. Marissę Ann Mayer, wieloletnią wiceprezes w Google, obecnie dyrektor generalną w Yahoo! czy Sheryl Kara Sandberg, szefową operacyjną w Facebook Inc. W Polsce, aby zwiększyć zainteresowanie kobiet branżą ICT i zachęcić je do podejmowania nauki oraz zatrudnienia w sektorze informatycznym, powstał projekt „Dziewczyny w nowych technologiach".

Inicjatorką pomysłu jest również kobieta - Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). W program aktywnie zaangażowały się firmy należące do ścisłej czołówki branży ICT w Polsce i na świecie - Cisco Systems Poland, Motorola Solutions Polska, SAS Institute oraz Sygnity. Motorola Solutions Polska dodatkowo co roku organizuje konkurs Diversity, którego celem jest zachęcenie dziewcząt do zgłębiania wiedzy informatycznej już na etapie szkoły średniej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.