×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Hybryda lepsza od pracy zdalnej. Rynek już wybrał

Pandemia koronawirusa w oczywisty sposób wpłynęła na konieczność przeorganizowania stylu pracy, co dotknęło między innymi pracowników mających dzieci. Dziś na rynku dominuje model hybrydowy, który łączy zalety home office i pracy w biurze. Business Link i Skanska sprawdziły, jak na pracę hybrydową zapatruje się kadra menadżerska.

Hybryda lepsza od pracy zdalnej. Rynek już wybrał
Na rynku dominuje model hybrydowy, który łączy zalety home office i pracy w biurze (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jedną z największych zalet pracy w domu, którą wskazywali ankietowani jest elastyczność. Zdaniem menedżerów to ważny aspekt sprzyjający pogodzeniu opieki nad dziećmi z obowiązkami zawodowymi.
  • Jednocześnie przyznają oni, że praca zdalna znacząco zaburzyła work-life balance. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodziców, którzy mają problem z odizolowaniem się od dzieci i obowiązków domowych w trakcie pracy (np. ze względu na zdalne nauczanie czy brak odpowiedniej liczby pomieszczeń w domu).
  • Wśród kluczowych korzyści związanych z pracą zdalną wymieniana jest także oszczędność czasu – brak konieczności dojazdów do biura czy możliwość przeprowadzenia spotkań biznesowych w formie online stanowią duże ułatwienie dla pracowników.  

Brak korytarzowych rozmów

Home office wpływa niekorzystnie na kulturę organizacyjną firmy. Przykładem mogą być nowo zatrudnione osoby, które często odczuwają brak poczucia przynależności do zespołu. Z odpowiedzi badanych wynika też, że odizolowanie od biura przekłada się na pogorszenie synergii działań i procesów twórczych. Ankietowani wspominają także o pozbawieniu się tzw. „magii przerwy”, rozumianej jako przerwa na kawę i korytarzowe rozmowy, które były okazją do odetchnięcia od pracy, a jednocześnie załatwienia przy okazji innych, również ważnych spraw. Brak takich przerw wiąże się też z poczuciem większego zmęczenia i zmniejszoną efektywnością pracy. 

Czytaj też: Szefowie firm z umiejętnościami HR są dziś na wagę złota

– W pandemii odkryliśmy, że emocje w biznesie istnieją i że nie należy ich lekceważyć. Doceniono menadżerów, którzy czują i adresują uczucia. Empatia skróciła dystans w relacji pracownik-przełożony pokazując, że po drugiej stronie ekranu znajduje się też człowiek, który w pandemii ma podobne wyzwania, uczucia i frustracje jak my sami. Pracownik przestał być zasobem. Teraz jest najważniejszy. Stanął na podium ponad modną innowacją, technologią i optymalizacją. Bo te słowa okazały się znaczyć nic bez jego udziału – zauważa Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. 

Hybryda odpowiedzią na potrzeby

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Hybryda lepsza od pracy zdalnej. Rynek już wybrał

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • AgnieszkaZ 2022-04-01 09:11:46

    Zdecydowanie, lepiej się pracuje hybrydowo lub całkowicie zdalnie. Szczególnie teraz jak paliwo takie drogie. Ja ponad rok na zdalnym siedziałam i zaoszczędzoną kasę przenaczyłam na kupno roomby, która odkurza u mnie podłogi. Pandemia jakieś plusy też ma. :)

  • miodek_inspe 2022-03-23 16:16:04

    "najbardziej optymalne" ... albo coś jest optymalne, albo nie, jak z ciążą :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA