• W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego podczas którego odbędzie się dyskusja i głosowanie m.in. nad uchwałą RDS w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
• W połowie tygodnia nastąpi otwarcie zgłoszeń na stanowisko prezesa i członków zarządu PKP PLK, a także minie termin przyjmowania zgłoszeń na stanowiska wiceprezesów.
• W Brukseli odbędą się manifestacje przedstawicieli branży stalowej, również z Polski, a w Kompanii Węglowej odbędą się masówki.
Tydzień zacznie się od manifestacji przedstawicieli branży stalowej, w której udział może wziąć nawet 5 tys. osób – również z Polski. Manifestacja ma się odbyć w poniedziałek (15 lutego w Brukseli) i jest wyrazem sprzeciwu wobec przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej MES. Pracownicy i pracodawcy przemysłu stalowego, także z Polski, będą w niej szli ramię w ramię, mając do tego oficjalne wsparcie swoich rządów.
We wtorek (16 lutego) będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Nie jest to jednak Dzień Poczty Polskiej, w której pracuje ok. 24 tys. listonoszy - święto tego największego w Polsce pracodawcy obchodzone jest 30 października. Przypomnijmy, niedawno zmienił się skład zarządu w Poczcie Polskiej. Więcej na ten temat czytajcie tutaj: Prawie cały zarząd Poczty Polskiej wymieniony
We wtorek (16 lutego) dowiemy się także, jakie było przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2016 r. Obwieszczenie w tej sprawie wyda Główny Urząd Statystyczny.
Tego samego dnia odbędzie się również (o godz. 10) posiedzenie zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Udział w nim weźmie wiceminister Stanisław Szwed. Jedną z omawianych podczas spotkania spraw będzie temat rządowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
We wtorek rząd przyjmie także projekt zmian w Karcie Nauczyciela, zakładający przede wszystkim likwidację tzw. godzin karcianych. Na ten tydzień zaplanowano także w Sejmie głosowanie m.in. nad ustawą o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Kolejnego dnia (w środę; 17 lutego) odbędzie się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Zostanie podczas niego podana informacja strony rządowej dotycząca przebiegu konsultacji na temat rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Odbędzie się również dyskusja dotycząca zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (stawka godzinowa). Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.
Udział w posiedzeniu wezmą przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – sekretarz stanu Stanisław Szwed i podsekretarz stanu Bartosz Marczuk.
Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (fot. mpips.gov.pl)
W połowie tygodnia Instytut Spraw Publicznych zorganizuje debatę poświęconą programowi „Rodzina 500 plus”. Podsekretarz stanu MRPiPS, Bartosz Marczuk zapowiedział również w niej swój udział.
Środa (17 luty) to również dzień, w którym nastąpi otwarcie zgłoszeń na stanowisko prezesa i członków zarządu PKP PLK. W przypadku spółki PGE będzie to natomiast dzień, w którym minie termin przyjmowania zgłoszeń na stanowiska wiceprezesów.
Na środę (17 lutego) związkowcy z Kompanii Węglowej zapowiedzieli kolejne masówki. Przypomnijmy, w piątek (12 lutego) przedstawili zarządowi własny projekt porozumienia w sprawie wypłaty 14. pensji i ustalenia przeciętnego wynagrodzenia w spółce. Wysłali też list do ministra energii. Więcej na temat sytuacji w Kompanii Węglowej czytajcie tutaj.
Gorąco również w fabryce Opla na Śląsku, gdzie w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się akcja protestacyjna o czym pisaliśmy tutaj: Opel: Nie ma podstaw do rozpoczęcia akcji protestacyjnej. Porozumienie jest realizowane. Jak informuje NSZZ Solidarność, w środę (17 lutego) ma się odbyć kolejna runda rozmów związkowców z GMMP z zarządem firmy.
W czwartek (18 lutego) o godz. 10.30 zbierze się Rada Dialogu Społecznego. Związkowcy, pracodawcy i rząd będą omawiać m.in. zasady stosowania w systemie zamówień publicznych tzw. klauzuli społecznej.
Obecnie na czele Rady Dialogu Społecznego stoi Piotr Duda. (fot. Piotr Drabik Wikipedia/CC BY 2.0)
Tematem spotkania będzie też polityka klimatyczna państwa i ustawa o podatku od handlu detalicznego. Podczas posiedzenia Plenarnego Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Piotr Dudy, odbędzie się dyskusja i głosowanie nad następującymi projektami uchwał:
- Uchwała nr 8 w sprawie zatwierdzenia programu prac Rady na 2016 r.
- Uchwała nr 9 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania planu finansowego Biura Rady za 2015 r.
- Uchwała nr 1 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Uchwała nr 2 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
- Uchwała nr 3 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Natomiast w piątek (19 lutego) w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu odbędzie się spotkanie z dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy w województwie śląskim. Na Śląsk, by wziąć udział w spotkaniu przyjedzie wówczas Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie pracy.
KOMENTARZE (0)