Wyobrażenia o tym, że „jak nie znajdę pracy gdzie indziej, to pójdę do HR-u” powinny natychmiast legnąć w gruzach. Te działy potrzebują specjalistów.

Jeden z najsilniejszych mitów dotyczący pracowników działów HR głosi, że może tam pracować każdy. Popularne jest także twierdzenie, że działy kadr zajmują się „tylko” szukaniem pracowników. Serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl przedstawia 10 mitów na temat pracy w działach personalnych.
1. HR-owiec przegląda CV i prowadzi rozmowy kwalifikacyjne
Powszechne wyobrażenie o pracy w działach personalnych często opiera się o stwierdzenie, że osoby tam zatrudnione zajmują się głównie poszukiwaniem pracowników.
- Tymczasem analizowanie CV i prowadzenie rozmów, to tylko jeden z elementów pracy w HR – podkreśla Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Praca w tym dziale to także organizacja szkoleń dla pracowników, planowanie im ścieżek kariery, tworzenie systemów świadczeń, ale także raportowanie do dyrektora działu, który z kolei dostarcza analiz zarządowi – dodaje.
2. Dla HR-owca każdy jest miły
Zdaniem ekspertki, tak mogą myśleć osoby, które starają się o pracę. Wydawać, by się mogło, że jeśli kandydatowi zależy na pracy, będzie miły dla HR-owca. Jednak nie zawsze tak jest. Poza tym HR-owcy uczestniczą w zwolnieniach, degradacjach, awansach. Zawsze może znaleźć się ktoś, kto nie będzie zadowolony z proponowanych rozwiązań.
3. Człowiek od zatrudniania
Raczej człowiek od zatrudniania, ale i od zwalniania. Jeśli bowiem w firmie wymagane są cięcia, to działy HR intensywnie biorą udział w analizie zasobów kadrowych.
- Działy personalne w dużych korporacjach przygotowują także często pakiety informacyjne dla zwalnianych pracowników, w których znajdują się wskazówki, jak szukać pracy. W takiej sytuacji ze specjalistą można również skonsultować napisanie CV - wymienia Żukowska.
4. Musi być po psychologii
Oczywiście dobrze, gdy HR-owiec ma w sobie coś z psychologa, ale nie musi kończyć studiów psychologicznych. W działach personalnych pracują zarówno osoby po zarządzaniu, psychologii, jak i komunikacji społecznej. Największe znaczenie ma jednak z czasem doświadczenie i kompetencje.
5. Nieodgadniony strateg
- Z punktu widzenia kandydatów rekruter to osoba często nieodgadniona. Jednak z punktu widzenia pracowników osoba z działu HR powinna być przede wszystkim wiarygodna, otwarta i umiejąca rozwiązywać kłopoty pracowników i działów - komentuje ekspertka.

KOMENTARZE (0)