HR menedżer… a któż to taki?

Ludzie mają różne poglądy i opinie, kim jest i co tak naprawdę robi w firmie HR menedżer. Zdania są niejednokrotnie skrajne – z jednej strony są tacy, którzy twierdzą, iż persona ta jest filarem firmy i bez niej trudno o kolejne aspekty biznesowe, z drugiej zaś, iż stanowisko to jest zbędne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

HR menedżer… a któż to taki?

PODZIEL SIĘ


Autor: Ilona Pawełczyk

1 kwi 2013 11:06


Każdy menedżer HR powinien być nie tylko osobą zarządzającą, kierującą swymi podopiecznymi, ale i przywódcą, liderem zmian, innowacji oraz wsparciem dla pracowników i klientów wewnętrznych. To dyrektor personalny jest odpowiedzialny za politykę oraz strategię personalną w firmie, a co za tym idzie m.in. za nadzorowanie, koordynowanie działań związanych z rozwojem pracowników, administracją ich spraw, za rekrutację, systemy wynagrodzeń, motywowania etc. Nie da się ukryć, iż wchodzą tutaj także aspekty twarde zarządzania takie jak budżet, sprawozdania, raporty, analizy…

Dyrygent orkiestry

Dyrygent orkiestry nie tylko przewodzi grupie muzyków, ale zobowiązuje się do dbania i doskonalenia talentu każdego muzyka z osobna, niejednokrotnie kształtując i wpływając na poglądy takiej jednostki, jej stosunek do ciężkiej pracy, jaką jest granie w orkiestrze, satysfakcję z tej pracy, torując ścieżkę kariery, motywując, zachęcając, mobilizując, kontrolując czy też w dużej mierze pomagając. Podobną rolę odgrywa w firmie HR menedżer, który jest odpowiedzialny za pracowników oraz wszelkie aspekty związane z nimi.

Mimo iż kształtuje strategię personalną firmy, to ma to nade wszystko przełożenie na każdego pracownika z osobna – podobnie jak w orkiestrze. Menedżer personalny jest odpowiedzialny za doskonalenie ich, kierowanie ich działaniami, kształtowanie ścieżek karier, pomaganie, motywowanie do ‘grania’, kierowanie w taki sposób, by byli wirtuozami w swym fachu, a przez to stawali się najcenniejszym kapitałem firmy, jakim są ludzie.

Polityka personalna

Zmiany w ostatnich latach, większa świadomość biznesowa Polaków, chęć samodoskonalenia, rozwoju osobistego, teoria organizacji uczącej się przybiera na sile i powoduję zmianę sytuacji w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Dział HR, na którego czele stoi HR menedżer traktowany jest jako strategiczny partner w rozmowach i decyzjach. To właśnie HR menedżer nadaje, oczywiście po konsultacjach z innymi działami, bieg wydarzeniom w firmie pod kątem koncepcyjnego działania, tudzież usprawniania polityki i strategii działania, ponieważ polityka personalna powinna być spójna z celami firmy, które to realizują pośrednio bądź bezpośrednio pracownicy firmy. I w ten sposób koło się zamyka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.