-
- •5 kwi 2018 12:00
W Polsce brakuje zrozumienia, kim jest HRBP. - To osoba, która ma wieloletnie doświadczenie w biznesie, ponieważ pracowała na różnych stanowiskach w wielu działach. To osoba, która łączy HR z biznesem - mówi Justyna Piesiewicz, prezes IACL.

- Model HR-u jako partnera biznesowego przywędrował do Polski wraz z zagranicznymi korporacjami.
- Jednak jego rozwój oddalił się od założeń - etykietka HR biznes partnera w wielu przypadkach oznacza po prostu HR-owca z outsourcingu.
- Prawdziwy HR biznes partner to osoba, która łączy HR z biznesem.
Koncepcja HR-u jako partnera biznesu powstała za sprawą Dave'a Ulricha już w roku 1997. Karina Popieluch, założycielka KaiZen HR, pomysłodawczyni i kierownik merytoryczny pierwszych w Polsce studiów podyplomowych HR biznes partner realizowanych w Akademii Leona Koźmińskiego, zwraca uwagę, że był to okres, kiedy polski HR był jeszcze mniej dojrzały i skupiał się głównie na funkcji administracyjnej, rekrutacyjnej i szkoleniach. Mało kto dzisiaj pamięta, że początkowo sama koncepcja HR biznes partnera nie dotyczyła pojedynczego stanowiska, ale funkcji pełnionej przez cały dział HR. Z czasem koncepcja ta ewoluowała i kiedy ok. 10 lat temu zadomowiła się w Polsce, zaczęła być kojarzona z nazwą konkretnej roli w strukturze HR. To prawdopodobnie jedna z przyczyn niezrozumienia, kim jest lub czym jest w rzeczywistości HR biznes partner.
Czytaj też: W większości spółek HR jest traktowany narzędziowo i transakcyjnie
- Zachodnie korporacje, posiadające rozwiniętą funkcję HR lepiej znają cel i precyzyjnie projektują zadania, a co za tym idzie - kompetencje niezbędne do sukcesu tak nazwanego stanowiska. Dbają one jednak o architekturę całej funkcji HR opartej na centrach usług wspólnych i tzw. centrach ekspertyzy będących zapleczem merytorycznym, administracyjnym i operacyjnym dla stanowiska HRBP. Inaczej jest w przypadku mniejszych, polskich firm, które często traktują HRBP nie jako swego rodzaju łącznika pomiędzy polityką centralną a menedżerami, ale jako jednoosobowy oddział specjalny i oczekują, aby zastąpił on cały złożony, multifunkcjonalny dział HR - wyjaśnia Karina Popieluch.
Bycie HRBP jest... modne
Anna Grzywaczyk, dyrektor w firmie doradczej WNCL, potwierdza, że model HR-u jako partnera biznesowego przywędrował do Polski wraz z zagranicznymi korporacjami lokującymi swoje oddziały w Polsce, a także wraz z menedżerami z międzynarodowym doświadczeniem. Jednak jego rozwój oddalił się od założeń, z kolei nazwa HR biznes partnera upowszechniła się.


KOMENTARZE (0)