PARTNERZY PORTALU

Holendrzy przyznają się do udziału w niewolnictwie. Płacić reparacji nie zamierzają

  • Autor: PAP/AH
  • 19 gru 2022 17:46

Szef rządu Mark Rutte przeprosił w poniedziałek podczas wystąpienia w archiwum narodowym za niewolniczą przeszłość Holandii. Premier nazwał niewolnictwo „zbrodnią przeciwko ludzkości”. Politycy, zarówno koalicji jak i opozycji, mówią o „historycznym momencie”. Premier rozwiał jednocześnie wątpliwości w kwestii ewentualnych żądań odszkodowań, mówiąc, że "Holandia nie wypłaci żadnych reparacji".

Holendrzy przyznają się do udziału w niewolnictwie. Płacić reparacji nie zamierzają
Szef holenderskiego rządu Mark Rutte fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
REKLAMA

Rutte wygłosił przeprosiny w imieniu państwa holenderskiego w języku niderlandzkim, angielskim i kilku językach z byłych kolonii.

"Ktoś, kto teraz żyje, nie jest winien niewolnictwa, jednak holenderskie państwo ponosi odpowiedzialność za przeszłość. Przez wieki państwo i jego przedstawiciele umożliwiali, zachęcali do niewolnictwa i czerpali z niego korzyści" - powiedział szef gabinetu.

Rutte uznał niewolnictwo za zbrodnię przeciwko ludzkości i wskazywał, że niewolnicza przeszłość wpływa również na teraźniejszość. "Wieki ucisku i wyzysku trwają. W rasizmie, dyskryminacji i nierówności społecznej" - twierdzi szef rządu.

"Nie robimy tego, aby wyczyścić przeszłość, zamknąć przeszłość i zostawić ją za sobą. Robimy to teraz, aby wspólnie znaleźć drogę do przyszłości. Proces gojenia ran musi rozpocząć się teraz" - mówił premier.

Przemówienie premiera było transmitowane na żywo również w byłych koloniach m.in. Surinamie, Curacao i Sint Maarten, gdzie obecni byli holenderscy ministrowie.

Holandia nie wypłaci żadnych reparacji

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Holendrzy przyznają się do udziału w niewolnictwie. Płacić reparacji nie zamierzają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA