PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Hilton, Koch, Iacocca, Larsen, Piech. Odchodzi pokolenie wierne hierarchii w zarządzaniu

W ciągu ostatnich miesięcy gospodarka poniosła bolesne straty. Odeszli legendarni menedżerowie, których styl zarządzania odmienił oblicze biznesu w XX w. David Koch, twórca imperium przemysłowego Koch Industries, Lars Larsen, twórca Jysk, Ferdinand Piëch, legenda niemieckiej motoryzacji czy twórca hotelowego imperium Barron Hilton. Co ich łączyło? Wielkie sukcesy i styl zarządzania, którego już nie ma.

Hilton, Koch, Iacocca, Larsen, Piech. Odchodzi pokolenie wierne hierarchii w zarządzaniu
Zmarli niedawno (od lewego rogu): Ferdinand Piëch, Barron Hilton, David Koch i Lee Iacocca. (fot. wikimedia.org/CC)
REKLAMA
  • Jak mówi portalowi PulsHR.pl specjalistka od kapitału ludzkiego w dużych firmach Katarzyna Lorenc, sposób zarządzania, jaki reprezentowali omawiani panowie, zmienił się na przełomie wieków.
  • Zmiana zarządzania wynika zarówno ze zmian gospodarczych, jak i społecznych.
  • - Szybkość komunikacji związana z technologią ułatwia samoorganizację - podkreśla Lorenc, upatrując w tym jakościowej zmiany zarządzania.

Gospodarka straciła w tym roku wielkie osobistości, które stały za największymi biznesami XX w. Przypomnijmy, że odeszli: magnat hotelowy Barron Hilton (91 lat), amerykański biznesmen David Koch (79 lat), twórca Jysk Lars Larsen (71 lat). Można też wymienić w tej grupie prawdziwe legendy świata motoryzacji: Lee Iacocca, który kierował markami samochodowymi: Ford, Chrysler, czy Ferdinanda Piëcha z Volkswagena. W Polsce świat biznesu pożegnał Jerzego Wiśniewskiego - prezesa PBG i Rafako. Miał 62 lata.

Czytaj też: Czołowi menadżerowie Volkswagena oskarżeni o manipulacje rynkowe

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co łączy te osoby?

Wymienieni managerowie i właściciele firm to pewna klasa sama w sobie. Łączył ich sukces i prestiż. Zbudowali lub rozbudowali firmy-imperia, które nie tylko przeżyły swoich twórców, ale i stały się żywym pomnikiem ich zdolności przywódczych. Styl zarządzania tych legendarnych menedżerów, który święcił triumfy w minionych dekadach, odchodzi jednak razem z nimi.

- Zmiana zarządzania wynika zarówno ze zmian gospodarczych, jak i społecznych - mówi portalowi PulsHR.pl Katarzyna Lorenc, specjalistka w obszarze diagnozy organizacji i planowania rozwoju przedsiębiorstwa w obszarze kapitału ludzkiego. - Przyspieszenie i globalizacja konkurencji powodują konieczność szybkiego podejmowania decyzji operacyjnych, ale również tych strategicznych. Struktury hierarchiczne są zbyt powolne i za mało szczere w przekazie, by decyzje mogły zostać podjęte na czas i w wystarczająco dobrej jakości - dodaje i zwraca uwagę, że nie można już jednostkowo podejmować decyzji. Hierarchię we współczesnym świecie gospodarki zastępują struktury płaskie z uprawomocnionymi do decydowania menedżerami czy zespołami. - Złożoność problemów wymaga zaangażowania wielu specjalistów, gdyż wiedza każdego z nich z osobna jest niewystarczająca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hilton, Koch, Iacocca, Larsen, Piech. Odchodzi pokolenie wierne hierarchii w zarządzaniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA