PARTNERZY PORTALU

Gwałtownie przybyło niewypłacalnych firm. W transporcie mamy już pogrom

  • Autor: PAP/JP
  • 4 sty 2023 12:32

W 2022 r. liczba firm, o których niewypłacalności orzekły sądy, wzrosła o 10 proc. rok do roku; uwzględniając postępowania pozasądowe, liczba niewypłacalnych spółek wzrosła w ub. roku łącznie o 30 proc. - wynika z raportu Coface. Dwukrotny wzrost niewypłacalności zanotowała branża transportowa.

Gwałtownie przybyło niewypłacalnych firm. W transporcie mamy już pogrom
Branża transportowa zanotowąła swukrotny wzrost liczby niewypłacalności (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Według autorów raportu najmocniej ucierpiały branże energochłonne: producenci gumy, tworzyw sztucznych czy mebli. W ich przypadku dynamika wzrostu niewypłacalności przerosła ogólną średnią - wskazano.
  • Trudności spółek z płynnością finansową odzwierciedlają sytuację gospodarczą kraju.
  • W Polsce i regionie Europy Centralnej sytuacja w 2022 r. najgorsza była dla branży transportowej.

Zgodnie z opracowaniem większość firm, które mierzą się z trudną sytuacją płynnościową, nadal rozwiązuje sprawę bez udziału sądów. Przypomniano, że możliwość ta została wprowadzona wraz z zatwierdzeniem ustawy covidowej 1 grudnia 2021 r. Początkowo miał być to jedynie środek tymczasowy w pierwszej fazie pandemii. Ze względu na jego dużą popularność, przyjęto go jednak do ogólnego systemu prawnego. Od tego czasu obowiązuje znowelizowane prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne, a swoją działalność rozpoczął Krajowy Rejestr Zadłużonych. W 2022 r. przedsiębiorstwa, które skorzystały z tej opcji, stanowiły 63 proc. wszystkich niewypłacalnych firm - podano.

Czytaj też: O tę podwyżkę walczono od 15 lat. Obejmie pracowników w całej Polsce

Dodano, że trudności spółek z płynnością finansową odzwierciedlają sytuację gospodarczą kraju. "Pomimo że konsumpcja gospodarstw domowych nadal wspierała wzrost gospodarczy, to najwyższa inflacja od 26 lat, najniższy poziom optymizmu konsumentów, wysokie stopy procentowe i utrzymująca się niepewność były mocno odczuwalne przez branżę handlową, gdzie liczba niewypłacalności wzrosła aż o 57 proc. w sektorze detalicznym" - zaznaczył główny ekonomista Coface Grzegorz Sielewicz.

Najgorzej było w branży transportowej

Z raportu wynika, że w Polsce i regionie Europy Centralnej sytuacja w 2022 r. najgorsza była dla branży transportowej. Niewypłacalność firm z tego sektora wzrosła o 105 proc. w porównaniu z rokiem 2021. "Dynamika wzrostu upadłości w sektorze TSL zaskoczyła nawet największych pesymistów. Po dziewięciu miesiącach mieliśmy do czynienia ze 164 przypadkami niewypłacalności (wzrost rdr o 18 proc.), podczas gdy dane roczne wskazały już 273 przypadki i rekordową dynamikę wzrostu wśród analizowanych branż" - przekazała dyrektor działu oceny ryzyka w Coface w Polsce Barbara Kamińska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gwałtownie przybyło niewypłacalnych firm. W transporcie mamy już pogrom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA