PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

GUS: rośnie liczba zakładów aktywności zawodowej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 gru 2018 13:55

Z 69 do 109 na przestrzeni pięciu lat wzrosła liczba zakładów aktywności zawodowej. To instytucje, w których wsparcie zawodowe otrzymują osoby z niepełnosprawnościami.

GUS: rośnie liczba zakładów aktywności zawodowej
Adobe Stock
REKLAMA
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat jednostek reintegracji społeczno-zawodowej, do których zaliczają się m.in. zakłady aktywności zawodowej.
 • Wynika z nich, że ich liczba od 2012 roku systematycznie idzie w górę.
 • Wraz z tym w górę idzie również liczba pracowników tych instytucji, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Jak podaje GUS, na koniec 2017 na terenie kraju działało 109 zakładów aktywności zawodowej. Liczba ZAZ w porównaniu z 2016 wzrosła o 6 jednostek. Zaś w odniesieniu do 2012 roku aż o 40. To placówki, w których wsparcie zawodowe mają otrzymywać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, ewentualnie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Struktura organów prowadzących zakłady aktywności zawodowej nie zmieniła się znacząco od 2016 r. Większość jednostek (64,2 proc.) prowadziły organizacje non-profit. W przypadku 33,9 proc. ZAZ organem prowadzącym była jednostka samorządu terytorialnego (gminy lub powiaty), a 1,8 proc. zakładów prowadziły spółdzielnie socjalne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na koniec 2017 r. we wszystkich zakładach aktywności zawodowej zatrudnionych było łącznie około 6 tys. osób (o 0,3 tys. więcej niż rok wcześniej). Z czego aż 4,5 tys. to pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (75,1 proc. wszystkich zatrudnionych, więcj o 6,1 proc. niż w 2016 roku). Przeciętnie w jednym ZAZ zatrudniano w 2017 r. 41 pracowników z tej grupy. W większości były to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (60,9 proc).

Dane GUS
Dane GUS

Z raportu GUS wynika, że najwięcej zakładów aktywności zawodowej działało w województwach podkarpackim i śląskim (po 13), a następnie małopolskim (10). Natomiast najmniej placówek funkcjonowało w województwie lubuskim, opolskim i pomorskim (po 2). W porównaniu z 2016 r. w większości województw liczba działających zakładów aktywności zawodowej nie zmieniła się. WDwa nowe powstały w województwie małopolskim, a po jednym otwarto w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: GUS: rośnie liczba zakładów aktywności zawodowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2019-01-02 15:06:24

  Ciekawe kiedy się państwo weźmie za kontrolę tych przybytków oraz PIP, bo ja od 5 lat nie mam płaconego wynagrodzenia w firmie Milmex w Sosnowcu, a to zpchr właśnie....

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA