Polski pracownik w I kwartale 2019 roku przepracował średnio 435 godzin - podał GUS. Wychodzi 145 godzin na miesiąc.
- Autor:KDS
- •24 lip 2019 17:30

- Jak wynika z raportu GUS "Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2019 r.", liczba godzin spędzonych w pracy mocno różni się w zależności od branży.
- Najwięcej czasu przepracowali przedstawiciele sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa - 455 godzin na 1 zatrudnionego.
- Lista chorób zawodowych, do wystąpienia których może prowadzić nadmierne obciążenie pracą, jest bardzo długa.
Drugą lokale ex aequo zajęli pracownicy związani z branżą przetwórstwa przemysłowego oraz zakwaterowania i gastronomii - po 453 godziny. Tylko godzinę mniej na spełnianiu obowiązków służbowych spędzili pracownicy przemysłowi (ogółem) oraz związanie z transportem i gospodarką magazynową. Były to 452 godziny.

Po drugiej stronie zestawienia znajdziemy pracowników z branży edukacja. Jak podaje GUS, przepracowali oni 342 godzin. 438 godzin przepracowali pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a 441 pracownicy z sektora górnictwo i wydobywanie.
Średnio polski pracownik w I kwartale 2018 roku przepracował 435 godzin.
Firma ubezpieczeniowa Saltus zrobiła wykaz chorób zawodowych, do których może prowadzić nadmierne obciążenie pracą. Osoby pracujące w sektorze rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo narażone są na kilkanaście różnych chorób zawodowych. Są wśród nich m.in. schorzenia układu oddechowego (np. astma lub tzw. płuca rolnika), czy też narządów ruchu i układu nerwowego powodowane długotrwałym przebywaniem w nieergonomicznej pozycji. Do listy zagrożeń należą także problemy ze wzrokiem lub słuchem wynikające z długotrwałego wystawienia na promieniowanie słoneczne oraz pracę przy maszynach wytwarzających wysokie dźwięki. Na szczęście ryzyko wystąpienia większości z nich można zminimalizować, stosując odpowiednią profilaktykę medyczną.


KOMENTARZE (4)