PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

GUS: Rolnicy pracują najwięcej. Nauczyciele najmniej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 24 lip 2019 17:30

Polski pracownik w I kwartale 2019 roku przepracował średnio 435 godzin - podał GUS. Wychodzi 145 godzin na miesiąc.

GUS: Rolnicy pracują najwięcej. Nauczyciele najmniej
Najwięcej czasu przepracowali przedstawiciele sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa – 455 godzin na 1 zatrudnionego. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Jak wynika z raportu GUS "Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2019 r.", liczba godzin spędzonych w pracy mocno różni się w zależności od branży.
 • Najwięcej czasu przepracowali przedstawiciele sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa - 455 godzin na 1 zatrudnionego.
 • Lista chorób zawodowych, do wystąpienia których może prowadzić nadmierne obciążenie pracą, jest bardzo długa.

Drugą lokale ex aequo zajęli pracownicy związani z branżą przetwórstwa przemysłowego oraz zakwaterowania i gastronomii - po 453 godziny. Tylko godzinę mniej na spełnianiu obowiązków służbowych spędzili pracownicy przemysłowi (ogółem) oraz związanie z transportem i gospodarką magazynową. Były to 452 godziny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po drugiej stronie zestawienia znajdziemy pracowników z branży edukacja. Jak podaje GUS, przepracowali oni 342 godzin. 438 godzin przepracowali pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a 441 pracownicy z sektora górnictwo i wydobywanie.

Średnio polski pracownik w I kwartale 2018 roku przepracował 435 godzin.

Firma ubezpieczeniowa Saltus zrobiła wykaz chorób zawodowych, do których może prowadzić nadmierne obciążenie pracą. Osoby pracujące w sektorze rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo narażone są na kilkanaście różnych chorób zawodowych. Są wśród nich m.in. schorzenia układu oddechowego (np. astma lub tzw. płuca rolnika), czy też narządów ruchu i układu nerwowego powodowane długotrwałym przebywaniem w nieergonomicznej pozycji. Do listy zagrożeń należą także problemy ze wzrokiem lub słuchem wynikające z długotrwałego wystawienia na promieniowanie słoneczne oraz pracę przy maszynach wytwarzających wysokie dźwięki. Na szczęście ryzyko wystąpienia większości z nich można zminimalizować, stosując odpowiednią profilaktykę medyczną.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: GUS: Rolnicy pracują najwięcej. Nauczyciele najmniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • NN 2019-07-28 11:07:05

  Co za bzdury! Jak można porównywać tak różne rodzaje zajęć! Idź babo na 5 godzin do szkoły, gdzie będziesz miała w tym czasie odpowiedzialność za jakies 150 dzieciaków, a potem pojedzie sobie wypasionym kombajnem. Nie mówię, że praca rolnika jest lekka, ale porównywanie takie jest daje fałszywy obraz rzeczywistości.

 • Sławomir 2019-07-28 10:24:35

  I znowu prowokacja rozpoczęta w kwietniu 2019 roku, czy nauczyciel pracuje tylko przy tablicy??? Ja myślę, że przy tablicy zdaje tylko uczniom "sprawozdanie" z tego co wypracował w domu, to jest tylko kwintesencja pracy w domu, bo żeby móc przeprowadzić lekcje z uczniem wcześniej trzeba poeksperymentować w domu. Osoba która nie miała kontaktu z edukacją, nie ma pojęcia nad różnicą wiedzy na dany temat a przekazanie tej wiedzy innym, a to jest duża różnica.

 • Dorota 2019-07-28 04:46:41

  Niestety dla nauczycieli podaje się tylko godziny tablicowe.

 • nn 2019-07-28 01:27:06

  "Po drugiej stronie zestawienia znajdziemy pracowników z branży edukacja. Jak podaje GUS, przepracowali oni 342 godzin." Przy średnio 47h w tygodniu to lekko zaniżone dane, brane chyba z gołych godzin tablicowych.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA