PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

GUS podsumował II kwartał 2019 r. Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej

Główny Urząd Statystyczny podał wyniki aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Osoby aktywne zawodowo stanowiły w II kwartale 2019 roku 56,2 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej. W porównaniu z poprzednim kwartałem wskaźnik ten wzrósł o 0,3 p. proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2018 roku spadł o 0,3 p. proc. Te dane potwierdzają, że polski rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 26 sie 2019 11:47
GUS podsumował II kwartał 2019 r. Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej
Dane GUS za lipiec niewiele odbiegły od informacji o bezrobociu podanych przez MRPiPS (fot. pxhere.com/domena publiczna)
REKLAMA
  • Z danych GUS wynika, że liczba ludności aktywnej zawodowo przekroczyła 17 tysięcy osób.
  • Jak oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, czeka nas stabilizacja stopy bezrobocia i liczby ludności aktywnej zawodowo.
  • Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy ostrzega jednak, że spadł wskaźnik aktywności zawodowej kobiet.

Z danych GUS zaprezentowanych 26 sierpnia wiemy, że w II kwartale 2019 r. liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła 17 031 tys. osób, z tego 16 484 tys. to pracujący i 548 tys. - bezrobotni. Populacja biernych zawodowo liczyła 13 254 tys. osób.

Liczba osób aktywnych zawodowo zwiększyła się w odniesieniu do I kwartału 2019 r. (wzrost o 91 tys.), zmniejszyła się zaś względem analogicznego okresu roku poprzedniego (spadek o 151 tys.). Liczba osób biernych zawodowo spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast nieznacznie wzrosła w skali roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Współczynnik aktywności zawodowej dla osób w wieku 15 lat i więcej. (źródło: GUS/Informacja o rynku pracy w drugim kwartale 2019 r.)
Współczynnik aktywności zawodowej dla osób w wieku 15 lat i więcej. (źródło: GUS/Informacja o rynku pracy w drugim kwartale 2019 r.)
Wskaźnik określający relację liczby osób niepracujących (bezrobotnych i biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej) do liczby osób pracujących zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału, natomiast nie zmienił się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W II kwartale 2019 r. na 1000 osób pracujących przypadało 837 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo (w II kwartale 2018 r. i w I kwartale 2019 r. odpowiednio 837 i 862 osoby).

Te dane potwierdzają, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. Ostatnie dane o bezrobociu z lipca wynoszą 5,3 proc. Są to jedne z najlepszych wskazań od wielu lat. Minister pracy Bożena Borys-Szopa oceniła niedawno, że zbliżamy się do granicy naturalnego bezrobocia.

- To wynik najlepszy od 28 lat. Cieszy nas fakt, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej Polaków miało pracę, a ich zarobki regularnie rosły - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS podsumował II kwartał 2019 r. Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA