PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Groźne zjawisko w firmach. Ponad 1/4 Polaków już to czuje

Z początku są zaangażowani, z czasem pracę traktują jak przykry obowiązek. Wycofują się z życia społecznego, częściej są zmęczeni, nieobecni. Wypalenie zawodowe dotyka jedną czwartą dorosłych Polaków. To najwięcej w Europie.

Groźne zjawisko w firmach. Ponad 1/4 Polaków już to czuje
26 proc. dorosłych Polaków czuje się wypalonych zawodowo (fot. Anthony Tran/Unsplash)
REKLAMA
 • Wypalenie zawodowe to wielowymiarowe zaburzenie składające się z szeregu nieprawidłowości psychologicznych.
 • - Są 3 wskaźniki wypalenia: wyczerpanie emocjonalne, dystansowanie się od pracy i obniżona samoocena. Jeśli pojawią się u nas choć 2 z tych 3, warto skonsultować się z działem HR, swoim lekarzem albo po prostu kimś z rodziny, komu ufamy - zauważa Jakub B. Bączek, trener mentalny olimpijczyków.
 • Z badania STADA Health Report 2022 wynika, że ponad jedna czwarta (26 proc.) dorosłych Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego.

 Natalia, 37 lat, lekarka.

- Pamiętam, jak zasnęłam kiedyś w samochodzie pod domem. Nie tylko dlatego, że byłam wyczerpana, pracowałam już jakiś czas w zawodzie. Szpital, kilka przychodni. Miałam dość. Dodatkowo dostawałam codziennie zastrzyk trudnych przypadków, których nie byłam w stanie przepracować. W domu miałam przecież męża, małe dziecko, musiałam być matka i żoną na 100 proc. Nie wytrzymałam. Zrezygnowałam ze szpitala, mimo że to lubiłam. Skupiłam się na jednym. To chyba mnie uratowało.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Iza, 36 lat, pracownik branży kreatywnej.    

- Ja kochałam swoją pracę. To było spełnienie moich marzeń. Super projekty, nowe wyzwania, cały czas rozwój. W pewnym momencie przychodzenie do pracy stało się dla mnie mechaniczne. Byłam jak robot, działałam na zasadzie tryb: poniedziałek - piątek, wstać - przetrwać. Myślę, że kluczowe były dla mnie pewne święta Bożego Narodzenia, z których nie pamiętam nic. Zasnęłam zaraz po wigilii, obudziłam się z gorączką, która trwała przez całe wolne. Myślę, że organizm dał mi wtedy bardzo dosadny znak, że coś jest nie tak. Postanowiłam zmienić pracę, zwolnić.  

Marcin, 34 lata, pracownik medyczny.

- Obserwuję rotację w szpitalu, w którym pracuję. Sporo osób po kilku miesiącach, czasami po kilku latach przechodzi na inny oddział. Z OIOM-u trafiają np. do poradni. Ilość emocji, trudne przypadki, jeszcze trudniejsze rozmowy. Ciężko jest to przerobić, odciąć się, zapomnieć. Ciężko jest też przyznać się do tego, że nie daję rady, że mam słabszy moment. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Groźne zjawisko w firmach. Ponad 1/4 Polaków już to czuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xxxx 2022-09-16 10:23:12

  Miska ryżu tuż ,tuż .

 • Śmieć 2022-09-16 07:45:37

  Nie dziwie się, z takimi zarobkami ciężko kochać pracę. Polska na najgorszym miejscu? To tylko potwierdzenie jak 'pięknie' się tu żyje. Jakby nie benefity od świń przy korycie to pewnie już dawno ludzie by sie zbuntowali i coś w tej Bolsce zrobili..

 • Ort 2022-09-15 11:19:06

  Bo tobie miska ryżu im miliony. Zdrajcy narodu sprzedali nas jak bydło za rzeź

  • Livella 2022-09-15 20:58:34

   Co bierzesz? 🤔

 • Wkurzony pracownik z maka 2022-09-15 11:00:57

  Jestem pracownikiem w maku jako lobbysta 😅 już dobre od 3 lat i żadnej innej stanowiska nie miałem. Więc sporo nachodziłem sprzątając czy tacki zanieść i zmyć czy wymiany worków w koszu oraz inne czynności. Więc trzeba powoli odejść i iść w coś innego bo też mnie powoli daje znać wypaleniem z tą pracą.

 • Jarl Bischek 2022-09-15 01:42:54

  🤔 Ja tam to mam swoją firmę, w której nigdy się nie wypalę 👍 Jednak przestałem podawać to w CV bo mnie w czasie rozmów o to strasznie dopytywano 😱 I to co wskazywało, że jestem 😎👍 obracało się przeciwko. Bo pytania były typu czy będę miał czas na pracę tam, gdzie się ubiegałem, a nie zajmował się swoją firmą?😱 A nawet podejrzewano, że wykradnę tajemnice na potrzeby swojej firmy 😂 A tym co zmagają się z wypaleniem zawodowym i natręctwem myśli, że już nie podołają i nagle wieczorem ogarnia ich przerażenie bo wydaje im się, że zegary zaczynają odliczać czas coraz to głośniej i szybciej 😂🤭 to dam prostą receptę: jak coś masz robić to rób dobrze, a jak nie możesz to nie rób nic.👍 A jak się jednak wypalisz .... to najlepiej mają mundurowi bo mogą strzelić/ wypalić sobie w łeb z broni służbowej 🤭 Albo nie .... medycy to mają lepiej bo mają nieograniczony dostęp do szklanej szafy, a tam takie rzeczy, że diler narkotyków umiera z zazdrości 🤭 A tak w ogóle to uważam, że w wypaleniu zawodowym jest coś freudowskiego. Powiedziałbym, że wypalenie zawodowe wskutek podświadomego niezaspokojenia dzikiej namiętności 😂 A obecna sytuacja jeszcze to stymuluje bo dochodzi podświadoma obawa przed wypaleniem dodatku węglowego 😂 I nakłada się irracjonalna z medycznego punktu widzenia obawa przed wypaleniem działania szczepionki. I jest to spychane w mroczne otchłanie wielowarstwowego jądra jestestwa 😱🤭

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA