PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

GPW wciąż z niepełnym zarządem. Kiedy nowy skład?

  • Autor: PAP/JS
  • 28 sie 2017 21:29

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie zgody na objęcie funkcji w zarządzie Giełdy Papierów Wartościowych Komisja Nadzoru Finansowego kieruje się wyłącznie kryteriami merytorycznymi - głosi oświadczenie KNF.

GPW wciąż z niepełnym zarządem. Kiedy nowy skład?
Adobe Stock
REKLAMA

• KNF podkreśla, że zależy jej, "aby w przypadku niepełnego zarządu GPW jego skład został uzupełniony niezwłocznie".

• Komisja przypomina zarazem, że może odmówić udzielenia zgody na dokonanie zmian w składzie zarządu GPW.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oświadczenie zostało wydanie w związku z artykułem opublikowanym w tygodniku "Wprost", z którego wynika, że w proces decyzyjny KNF związany z zatwierdzeniem członków zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wplecione były motywy polityczne. Według KNF te tezy artykułu "są nieprawdziwe".

"Kolegialna decyzja KNF w zakresie wydania zgody na objęcie funkcji w zarządzie GPW przez daną osobę oparta jest wyłącznie na kryteriach merytorycznych, wywodzących się wprost z przepisów prawa" - głosi oświadczenie KNF.

Komisja przypomina, że zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi w skład zarządu spółki prowadzącej rynek regulowany powinny wchodzić osoby posiadające wykształcenie wyższe, co najmniej trzyletni staż pracy w instytucjach rynku finansowego oraz nieposzlakowaną opinię w związku ze sprawowanymi funkcjami.

"Obowiązkiem Urzędu KNF jest zbadanie w toku postępowania administracyjnego regulowanego przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, czy kandydaci do zarządu GPW spełniają warunki określone w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi" - czytamy w oświadczeniu KNF.

Komisja dodaje, że wydając decyzję w sprawie składu zarządu GPW "zawsze bierze pod uwagę rekomendację właściwego departamentu merytorycznego oraz departamentu prawnego Urzędu KNF". Urząd KNF, jak wynika z oświadczenia, ma obowiązek zapoznać się z życiorysami kandydatów oraz z pełną dokumentacją przebiegu ich kariery zawodowej.

"Urząd KNF ma utrwaloną praktykę interpretacyjną pojęcia instytucji rynku finansowego, którą stosuje w każdym postępowaniu administracyjnym dotyczącym składu zarządu Giełdy. Praktyka ta jest stosowana od wielu lat wobec każdego kandydata" - podkreśla oświadczenie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GPW wciąż z niepełnym zarządem. Kiedy nowy skład?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA