PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa

Jeśli polityka przemysłowa ma być rzeczywiście strategią polskiego państwa, a nie jednego obozu politycznego, no to musi być czymś, co ma – przynajmniej w zasadniczych zrębach – akceptację aktualnej opozycji – wskazuje wicepremier, mówiąc o 10-letniej perspektywie planu i szerokich konsultacjach - podkreśla wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z WNP.PL

Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa
Jarosław Gowin (fot.PTWP)
REKLAMA

Na jaki poziom deregulacji powinna wprowadzić nas opracowywana właśnie polityka przemysłowa?

- Jeszcze jako minister sprawiedliwości przygotowałem trzy duże deregulacyjne transze, rozumiane jako otwarcie zawodów reglamentowanych. Ale to tylko cząstka tego, co trzeba zrobić, by ułatwić przedsiębiorcom działalność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konstytucja dla Biznesu stanowi duży krok naprzód, ale mam pełną świadomość jej ograniczonych skutków, gdyż w ślad za nią nie podążyły w wystarczającym stopniu usługi cyfrowe, no i niestety nie zmieniła się mentalność - praktyka działania wielu instytucji.

I co dalej?

- Prace deregulacyjne w resorcie rozwoju są kontynuowane – liderem jest wiceminister Marek Niedużak, główny autor Konstytucji dla Biznesu.

Premier Mateusz Morawiecki powołał też międzyresortowy zespół ds. usuwania barier administracyjnych. Tu w mniejszym stopniu chodzi o zmiany ściśle legislacyjne, a bardziej o uproszczenie rutynowych procedur administracyjnych. Na czele tego gremium stoi inny z moich współpracowników – pani minister Anna Kornecka. I ona także odpowiada za ułatwienia w bardzo istotnej dla gospodarki, ale też i ważnej ze względów społecznych dziedzinie: mieszkalnictwie.

Notabene: dobrym przykładem redukcji „toru administracyjnych przeszkód” jest cyfryzacja procesu budowlanego, która w ogromnej mierze już się dokonała.

Wielkie deregulacyjne nadzieje pokładamy w pracach nad Białą Księgą Rozwoju Przemysłu. Zaprosiliśmy przedsiębiorców, przemysłowców do wskazywania konkretnych przeszkód i barier w ich działalności. Będziemy się starali w jak największym stopniu uwzględnić ich postulaty.

Kontrakty branżowe mają być wzorowane na rozwiązaniach z Wielkiej Brytanii. Na czym polega ten pomysł?

- Tym razem nie warto wymyślać prochu, lecz po prostu skorzystać z cudzych, dobrych doświadczeń - z adaptacją do naszych warunków i potrzeb.

W tym przypadku idzie o współpracę z wytypowanymi branżami, w ramach której obie strony biorą na siebie zobowiązania. Na przykład rząd zapewni poprawę regulacji prawnych, postęp inwestycji infrastrukturalnych czy stworzenie i sfinansowanie odpowiedniej agendy badawczej. A jakiś sektor przemysłowy weźmie na siebie gwarancje m.in. ograniczenia emisji czy szkolenia pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Powyższe przestępstwa nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-25 17:11:33

  Rząd jest zorganizowaną grupą przestępczą, ich zakres administracji rządowej niszczenia praworządności zniszczył całkowicie zaufanie obywatela do Państwa. Tych śmieci, zbrodniarzy ludzkości , złodziei należy rozliczyć, postawić w stan oskarżenia. Zniszczyliście też na tych największych w historii przestępstwach Polskie Sądownictwo , kara Was nie mnie, są instancje wyższe. W związku z modernizacjami gruntów rolnych wszystkich klas na inne cele , pod którym ograniczaliście właścicielom gruntów prawa obywatelskie(nie byli stronami postępowań, zaś wprowadziliście zmiany w księgach wieczystych i ewidencji gruntów bez opartów ) Wystawiane z każdym rokiem podatkowym nakazy(ordynacji podatkowej) nie nadają wciąż stosunku pewnego wobec ewidencji gruntów, czym innym jest ewidencja gruntów od ordynacji podatkowej, jest to wierzchołek góry lodowej niszczenia gruntów chronionych, rolnych , leśnych w obrębach miast i gmin, posunęliście się oszuści do jeszcze większych przestępstw, wyłudzeń miliardów Euro z kasy wspólnoty państw członkowskich UE.

  • Ewentualnie Skargi do Rady Praw Człowieka która opracowała nową procedurę przyjmowania skarg indywidualnych 2021-03-02 21:35:28

   Ludziska nie wiecie w jaki sposób załatwić tych przestępców, oszustów ze zakresu Administracji Rządowej? Poziom niekompetencji tych stołówkowiczów sięga Zenitowi, w związku z otrzymaniem decyzji ordynacji podatkowych nakazowych przed ich uprawomocnieniem do danych Wójtów, Burmistrzów, czy Prezydentów Miast piszcie o ich anulowanie, cytat" Prośbę uzasadniam iż grunty rolne oznaczone na inne cele nie zostały przeznaczone na cele nierolnicze, budynki gospodarcze również nie były i nie są przeznaczone na cele nierolnicze". " Poprzez obrót gruntami poniżej 1ha z uwagi na brak sieci kanalizacyjno sanitarnej dotychczas wykonane ekologiczne przydomowe oczyszczanie ścieków są bombami ekologicznymi". Po przesłaniu skargi do Genewy na adres:Petitions Team Office of the High Commissioner for Human Rights United Nations Office at Geneva 1211 Geneva 10, Switzerland powyższy proceder z pewnością zostanie zakwalifikowany do Polskich zbrodni przeciwko ludzkości, które nie będą ulegałyby przedawnieniu.

 • Ten Kaczyński pluje Nam wszystkim w twarz, zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-12 09:21:00

  Faryzeuszu, uważnie wpisz sobie przesłanie z niedzielnej mszy świętej Papieża Franciszka do tej tępej mózgownicy, twój marny żywot nie jest nadrzędna mordowania obywateli przez rolników z kasty przestępczej Państwowego Szkolnictwa , defraudowania środków finansowych Unijnych ograniczając reszcie wolność podatkami od nieruchomości. Nie będziecie dłużej truć ludzi,zabijać dla pieniędzy , mogliście sierotom chociaż podnieść zasiłek pogrzebowy bandyci. Mamy co roczny spadek plonów i to pomimo wysokich dawek nawozów czy środków ochrony roślin, do 25metrow wody podskórne są skażone toksynami, które przenikają już do wód źródlanych w tym małym kraju, obracacie gruntami dla podatków bez sieci kanalizacyjni sanitarnej.

  • Po jej wypowiedzi dla TVP INFO złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej , Media Państwowe które nie płacą podatków , nawet w związku z trudną sytuacją w kraju epidemiologiczną COVID-19 nie sponsorowały jakiejkolwiek pomocy dla Państwa, dla ludzi, w przeciwdziałaniu celem ratowania życia ludzkiego, poróżniają Polków hejterskimi transmisjami TVP, zabawy Naszym kosztem doktorów psychotyków których należy odesłać gdzie ich miejsce. 2021-02-15 18:23:17

   ww.parlamentarny-Ministrowie do dymisji? Premier: Formalne wnioski nie zostały jeszcze złożone 2021-02-15 18:03:55 NIE PLUJCIE POLAKOM W TWARZ ,NIE JESTEŚMY GORSZYM SORTEM, JAROSŁAW GOWIN PUBLICZNIE WIELOKROTNIE POPRZEZ POWYŻSZE STRZELIŁ SOBIE GOLA ! 2021-02-15 18:01:31 Bez wątpienia muszę przyznać racje, Pani Marlena Malag nie powinna pełnić jakiejkolwiek funkcji w państwie , tych oszustów zwanych potocznie Polsko języcznymi którzy powielają patologie celem destabilizacji całego systemu prawnego należy usunąć.

 • PREZYDENT - Chełm - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ Jakub Banaszek 2021-02-11 04:29:21

  Wsadzili doradcę Ministra Zdrowia przy Wojewodzie Lubelskim na Prezydenta Miasta, teraz plują Wam w twarz, byłego Wiceministra Zdrowia wziął sobie na zastępce Prezydenta Miasta Chełma, bawią się jeszcze lepiej po 14tysiecy złotych do kieszeni każdego miesiąca nie licząc diet, skurwysyny. , 2021-02-11 04:22:31Mateusz Morawiecki Zbrodniarz Prezes Rady Ministrów-Gorszy sorcie, od ćwiartek z kurczaka po 2,45PLN za kilogram w Biedronkach odporności downy nie nabędziecie. Morawiecki wliczył w budżecie na 2021rok śmierć waszą z uwagi iż jest istotniejsza kasa z oszustw niż dobro ludzkie . 2021-02-10 19:44:26 Ten malutki kraj uporał się z dwiema wojnami światowymi, ludzie byli wolni, bez wykształcenia rolniczego produkowali zdrową żywność i byli samowystarczalni, kasty przestępcze, uczenie Państwowe oby utrzymać swoich na stołkach zniszczyły praworządność w Polsce , podatkami od nieruchomości obłożyli mniejsze gospodarstwa, chlewnie, stodoły naliczając podatek z metra kwadratelowi, środki Unijne nie mogą dostać, nie dano im prawa wyboru. Na co piątego mieszkańca Polski przypada jeden przestępca,święte krowy w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy doprowadzili Naród do skrajnego ubóstwa! Niegdyś mogliśmy wykarmić całą Europe. Teraz jeden drugiego zabija ściekami(ekologicznymi oczyszczalniami ścieków)niszcząc źródła wód pitnych, durnowate Polaczki mózgi Wam umarły, potrzebujecie jeżeli wcześniej nie zdechniecie kilkadziesiąt lat oby tkani w głowach się odbudowały. zaś reszta ojebie Was perfekcyjnie ze środków Unijnych , nigdy już tym złodziejom nie dorównacie , w ustroju socjalistycznym za takie przekręty bezwzględnie w Zakładach Karnych osadzali , teraz sami widzicie robią jeszcze na zabójstwach i oszustwach kariery-patologia w czystym wymiarze. Po medykach, nauczycielach oby zaszczepić wszystkich Urzędników Państwowych przeciw COVID-19 trzeba nie mniej niż pól roku .Lud niewolniczy pracujący jest bezkarnie mordowany już na dwa znane powszechnie sposoby. Macie krew na rękach.

 • ww.farmer-Minister Puda o emeryturach rolniczych 2021-02-02 20:13:31

  Przeanalizuj Ustawę o zapatrzeniu inwalidów wojskowych 2021-01-31 15:02:06 Najebałeś się czegoś? Prawo do emerytury wojennej otrzymałeś gdy zdasz ziemie na Państwo, pokazali ewidentnie jakim patologicznym systemem jest KRUS , robili od początku z Was dziadów. Kolejna patologią systemu przestępczego ZUS jest iż emerytury wojenne są wypłacane przez ZUS.

 • Zostaniesz postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości 2021-01-31 09:00:41

  PREZYDENT - Chełm - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ Jakub Banaszek - Ludzie wyboru nie mieli , zaś Urzędnikom Państwowym i Politykom(Parlamentarzystom, Europarlamentarzystom) taki wybór damy-Odział Psychiatryczny lub 12 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstw i współdziała w zabójstwach. , 2021-01-31 08:36:31 Córka matka MPGK Miasta Chełm jest większym przekrętem niż jakiekolwiek afery włoskich mafii , ZOM przekształcone na masowe przestępstwa oczyszczania Miasta i Gmin, handlu wodą pitną skażając pozostałe źródła wód pitnych dla podatków od nieruchomości, doprowadzili tym samym do katastrof ekologicznych . Wszyscy wiemy co zrobili z Polskim Sądownictwem, Trybunałem Konstytucyjnym , teraz udają głup iż stworzone Wody Polskie regulują ceny sprzedaży wody.

Redakcja poleca

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.