PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa

Jeśli polityka przemysłowa ma być rzeczywiście strategią polskiego państwa, a nie jednego obozu politycznego, no to musi być czymś, co ma – przynajmniej w zasadniczych zrębach – akceptację aktualnej opozycji – wskazuje wicepremier, mówiąc o 10-letniej perspektywie planu i szerokich konsultacjach - podkreśla wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z WNP.PL

Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa
Jarosław Gowin (fot.PTWP)
REKLAMA

Na jaki poziom deregulacji powinna wprowadzić nas opracowywana właśnie polityka przemysłowa?

- Jeszcze jako minister sprawiedliwości przygotowałem trzy duże deregulacyjne transze, rozumiane jako otwarcie zawodów reglamentowanych. Ale to tylko cząstka tego, co trzeba zrobić, by ułatwić przedsiębiorcom działalność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konstytucja dla Biznesu stanowi duży krok naprzód, ale mam pełną świadomość jej ograniczonych skutków, gdyż w ślad za nią nie podążyły w wystarczającym stopniu usługi cyfrowe, no i niestety nie zmieniła się mentalność - praktyka działania wielu instytucji.

I co dalej?

- Prace deregulacyjne w resorcie rozwoju są kontynuowane – liderem jest wiceminister Marek Niedużak, główny autor Konstytucji dla Biznesu.

Premier Mateusz Morawiecki powołał też międzyresortowy zespół ds. usuwania barier administracyjnych. Tu w mniejszym stopniu chodzi o zmiany ściśle legislacyjne, a bardziej o uproszczenie rutynowych procedur administracyjnych. Na czele tego gremium stoi inny z moich współpracowników – pani minister Anna Kornecka. I ona także odpowiada za ułatwienia w bardzo istotnej dla gospodarki, ale też i ważnej ze względów społecznych dziedzinie: mieszkalnictwie.

Notabene: dobrym przykładem redukcji „toru administracyjnych przeszkód” jest cyfryzacja procesu budowlanego, która w ogromnej mierze już się dokonała.

Wielkie deregulacyjne nadzieje pokładamy w pracach nad Białą Księgą Rozwoju Przemysłu. Zaprosiliśmy przedsiębiorców, przemysłowców do wskazywania konkretnych przeszkód i barier w ich działalności. Będziemy się starali w jak największym stopniu uwzględnić ich postulaty.

Kontrakty branżowe mają być wzorowane na rozwiązaniach z Wielkiej Brytanii. Na czym polega ten pomysł?

- Tym razem nie warto wymyślać prochu, lecz po prostu skorzystać z cudzych, dobrych doświadczeń - z adaptacją do naszych warunków i potrzeb.

W tym przypadku idzie o współpracę z wytypowanymi branżami, w ramach której obie strony biorą na siebie zobowiązania. Na przykład rząd zapewni poprawę regulacji prawnych, postęp inwestycji infrastrukturalnych czy stworzenie i sfinansowanie odpowiedniej agendy badawczej. A jakiś sektor przemysłowy weźmie na siebie gwarancje m.in. ograniczenia emisji czy szkolenia pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Gowin: partnerem dla rządu muszą być branże, a nie przedsiębiorstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Media stanowiące własność samorządu dla kasy wpisały się współudział w zabójstwach 2021-05-14 19:40:53

  Synergia nauki i przemysłu 2015 w PWSZ(usunięto ze strony ww hps stal elamed pl) W Chełmie 8-10 września 2015 r. odbyło się seminarium pt „synergia nauki i przemysłu -w zakresie procesu kształcenia programistów i operatorów CNC”. Gospodarzem była Państwowa Wywyższa Szkoła Zawodowa zaś patronowali mu senator RP Józef Zając, Rektor PWSZ w Chełmie, Marszałek Woj. Lubelskiego oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak .Patronat medialny sprawowało 12 instytucji , czasopism technicznych i naukowych . Seminarium mecenatem objęły rozpoznanie na rynku światowym firmy i koncerny przemysłowe. Otwarcia seminarium dokonali dr inż. Arkadiusz Tofik m Marek Osiński Prezes Zarządu DMGMORI Polska 440 uczestników seminarium, w tym 262 osoby jako zarejestrowani przedsiębiorcy . zaprezentowano 8obrabiraek CNC DMG Mori do obróbki skrawaniem, roboty przemysłowe , maszyny do cięcia zautomatyzowane urządzenia pomiarowe oraz narzędzia .Spośród najnowszych maszyn należy wymienić 5osiową obrabiarkę z laserem . Wyłudzono miliard sześćset tysięcy złotych z dofinansowaniem środków zewnętrznych Unijnych w Depułtyczach Królewskich, zaś urządzenia najnowocześniejsze w Laboranckich do badania wody ktoś im zabrał, tak twierdzą od lat zbrodniarze,terroryści ! Słupy wysokiego napięcia widoczne z ulicy Włodawskiej przez Horodyszcze biegną do Centrum Aktywności Gospodarczej przy Ceramicznej. Ciekawe gdzie chcą jeszcze bez konsultacji społecznych wybudować podstacje Wielkich Mocy i Wysokich Napięć. Przebiegi nieustalone prądów i napięć w stacjach prądu stałego wysokiego napięcia wywołane łączeniami i zakłóceniami. Gigantyczne przestępstwa gospodarcze z wykorzystaniem funduszy Unijnych. Państwo Polskie jest krajem przestępczym,grupa w zorganizowanej grupie przestępczej, KE powinno przyjąć kolejną Rezolucje,nie odróżniacie już dobra od zła, brat przeciwko bratu , siostrze. Nie jesteśmy równouprawnieni, nierówny podział funduszy Unijnych, okradliście Nas w miliardach Euro. Taki mamy teraz Polski ład , przekładacie własne interesiki nad dobro obywateli , obecnie ludzie z miast już nic mają , ograbiliście ich nawet z resztek godności osobistej !

 • Polscy Parlamentarzyści to wysypisko śmieci.Polexit, żyją na koszt biedoty!. 2021-05-12 06:36:17

  Działania już jakiekolwiek Rządu nie zmienią faktu iż Polskie zbrodnie przeciwko ludzkości, "pseudo też ptasiej grypy", nie będą ulegały przedawnieniu, dzięki przynależności do UE proceder powyższy poprzez przyjecie rezolucji zostanie wyeliminowany. Morawiecki szybciej trafi na Oddział Psychiatryczny niż kolejnym 10 gminom nada status miasta, co miało miejcie w bieżącym roku. Zwierzęta w Polsce mają większe prawa niż ludzie!

 • Życie ludzkie jest wartością największą. 2021-03-08 06:30:55

  Obracajcie dalej gruntami dla podatków od nieruchomości bez sieci kanalizacyjno sanitarnej, defraudancie fundusze Unijne na przydomowe oczyszczalnie ścieków które w okresie roztopowym są katastrofami ekologicznymi, taki nowy ład, PiS zabija ludzi od 5 lat, obniżanie przeciwciał w organizmach ludzkich do stanu zagrożenia bezpieczeństwa życia jest zbrodnią przeciwko ludzkości, bowiem wystarczy przeziębienie i gryziecie ziemie. Głupowate ludziki ,przy wykonywaniu badań krwi w Państwowych Szpitalach od lat nie wskazują w tabel ilości przeciwciał HRs, włodarze Was i najbliższych od lat bezkarnie mordują.

 • Powyższe przestępstwa nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-25 17:11:33

  Rząd jest zorganizowaną grupą przestępczą, ich zakres administracji rządowej niszczenia praworządności zniszczył całkowicie zaufanie obywatela do Państwa. Tych śmieci, zbrodniarzy ludzkości , złodziei należy rozliczyć, postawić w stan oskarżenia. Zniszczyliście też na tych największych w historii przestępstwach Polskie Sądownictwo , kara Was nie mnie, są instancje wyższe. W związku z modernizacjami gruntów rolnych wszystkich klas na inne cele , pod którym ograniczaliście właścicielom gruntów prawa obywatelskie(nie byli stronami postępowań, zaś wprowadziliście zmiany w księgach wieczystych i ewidencji gruntów bez opartów ) Wystawiane z każdym rokiem podatkowym nakazy(ordynacji podatkowej) nie nadają wciąż stosunku pewnego wobec ewidencji gruntów, czym innym jest ewidencja gruntów od ordynacji podatkowej, jest to wierzchołek góry lodowej niszczenia gruntów chronionych, rolnych , leśnych w obrębach miast i gmin, posunęliście się oszuści do jeszcze większych przestępstw, wyłudzeń miliardów Euro z kasy wspólnoty państw członkowskich UE.

  • Ewentualnie Skargi do Rady Praw Człowieka która opracowała nową procedurę przyjmowania skarg indywidualnych 2021-03-02 21:35:28

   Ludziska nie wiecie w jaki sposób załatwić tych przestępców, oszustów ze zakresu Administracji Rządowej? Poziom niekompetencji tych stołówkowiczów sięga Zenitowi, w związku z otrzymaniem decyzji ordynacji podatkowych nakazowych przed ich uprawomocnieniem do danych Wójtów, Burmistrzów, czy Prezydentów Miast piszcie o ich anulowanie, cytat" Prośbę uzasadniam iż grunty rolne oznaczone na inne cele nie zostały przeznaczone na cele nierolnicze, budynki gospodarcze również nie były i nie są przeznaczone na cele nierolnicze". " Poprzez obrót gruntami poniżej 1ha z uwagi na brak sieci kanalizacyjno sanitarnej dotychczas wykonane ekologiczne przydomowe oczyszczanie ścieków są bombami ekologicznymi". Po przesłaniu skargi do Genewy na adres:Petitions Team Office of the High Commissioner for Human Rights United Nations Office at Geneva 1211 Geneva 10, Switzerland powyższy proceder z pewnością zostanie zakwalifikowany do Polskich zbrodni przeciwko ludzkości, które nie będą ulegałyby przedawnieniu.

 • Ten Kaczyński pluje Nam wszystkim w twarz, zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu. 2021-02-12 09:21:00

  Faryzeuszu, uważnie wpisz sobie przesłanie z niedzielnej mszy świętej Papieża Franciszka do tej tępej mózgownicy, twój marny żywot nie jest nadrzędna mordowania obywateli przez rolników z kasty przestępczej Państwowego Szkolnictwa , defraudowania środków finansowych Unijnych ograniczając reszcie wolność podatkami od nieruchomości. Nie będziecie dłużej truć ludzi,zabijać dla pieniędzy , mogliście sierotom chociaż podnieść zasiłek pogrzebowy bandyci. Mamy co roczny spadek plonów i to pomimo wysokich dawek nawozów czy środków ochrony roślin, do 25metrow wody podskórne są skażone toksynami, które przenikają już do wód źródlanych w tym małym kraju, obracacie gruntami dla podatków bez sieci kanalizacyjni sanitarnej.

  • Po jej wypowiedzi dla TVP INFO złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej , Media Państwowe które nie płacą podatków , nawet w związku z trudną sytuacją w kraju epidemiologiczną COVID-19 nie sponsorowały jakiejkolwiek pomocy dla Państwa, dla ludzi, w przeciwdziałaniu celem ratowania życia ludzkiego, poróżniają Polków hejterskimi transmisjami TVP, zabawy Naszym kosztem doktorów psychotyków których należy odesłać gdzie ich miejsce. 2021-02-15 18:23:17

   ww.parlamentarny-Ministrowie do dymisji? Premier: Formalne wnioski nie zostały jeszcze złożone 2021-02-15 18:03:55 NIE PLUJCIE POLAKOM W TWARZ ,NIE JESTEŚMY GORSZYM SORTEM, JAROSŁAW GOWIN PUBLICZNIE WIELOKROTNIE POPRZEZ POWYŻSZE STRZELIŁ SOBIE GOLA ! 2021-02-15 18:01:31 Bez wątpienia muszę przyznać racje, Pani Marlena Malag nie powinna pełnić jakiejkolwiek funkcji w państwie , tych oszustów zwanych potocznie Polsko języcznymi którzy powielają patologie celem destabilizacji całego systemu prawnego należy usunąć.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.