PARTNERZY PORTALU

Górnicy spotkali się 101 metrów pod ziemią na pasterce

  • Autor: PAP/RAF
  • 24 gru 2022 13:56

Górnicy z rodzinami, mieszkańcy Wieliczki i turyści; w sumie - ponad 500 osób wzięło udział w górniczej pasterce zgodnie z tradycją odprawionej rano w wigilię Bożego Narodzenia. Msza odbyła się 101 metrów pod ziemią, w kaplicy św. Kingi w Wieliczce, a przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski.

Górnicy spotkali się 101 metrów pod ziemią na pasterce
w kaplicy św. Kingi modlili się pracownicy Kopalni Soli "Wieliczka" i wszyscy, którzy przybyli na nabożeństwo - w sumie ponad 500 osób. (Fot. Cezary p wikimedia licencja CC BY-SA 3.0.)
REKLAMA

- Ewenementem na skalę światową jest fakt, że to pierwsza Pasterka, która tego dnia odbywa się w Polsce. Tradycja ta wywodzi się z faktu, że nocna szychta, kończąca swoją zmianę, spotykała się z grupą górników rozpoczynającą pracę i wspólnie świętowali Boże Narodzenie - powiedział Paweł Nowak, prezes Kopalni Soli "Wieliczka".

W sobotę rano w kaplicy św. Kingi modlili się pracownicy Kopalni Soli "Wieliczka" i wszyscy, którzy przybyli na nabożeństwo - w sumie ponad 500 osób. Tegoroczna Pasterka była pierwszą po pandemii, w której mógł wziąć udział każdy. Mszy przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Czytaj też: Oto najważniejsze wydarzenia społeczne w 2022 r.

- Kiedy tutaj przed wiekami, przed dziesięcioleciami gromadzili się na Mszę Świętą górnicy, zwłaszcza w poranek wigilijny, nie było to wszystko tak rozświetlone pięknie jak dzisiaj - pojedyncze światełka lampek, może łuczywa i to sprawiało dla nich zapewne, że czuli się pod wielką czaszą, ciemną czaszą tej przestrzeni wykutej w kamiennej soli. Ta ciemna czasza musiała im się najpierw kojarzyć z niebem Betlejem, ciemnym nocą. Niebem, które nagle rozświetliło się pojawieniem się anioła, a potem całych zastępów anielskich oddających chwałę Bogu na wysokościach i głoszących pokój ludziom Bożego upodobania. (…) Jest jeszcze jeden wymiar pewnych mroków, z których się oni i my dzisiaj podczas liturgii wyłaniamy. Niełatwe dzieje synów i córek Izraela - mówił w homilii metropolita krakowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy spotkali się 101 metrów pod ziemią na pasterce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA