×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Godna praca zdalna to prawo do bycia offline

Pandemia covid 19 zmusiła miliony pracowników do pracy zdalnej. Pokazała również niestety nieprzygotowanie polskiego systemu prawnego, który nie potrafi w sposób właściwy określić zasad tego rodzaju pracy.

Godna praca zdalna to prawo do bycia offline
REKLAMA

Autor: Liwiusz Laska

W toczącej się dyskusji o pracy zdalnej należy pamiętać, iż jak każda praca powinna być ona pracą godną. Kwestie te jako fundamentalną podnosi Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które od czterech lat prowadzi kampanię pod hasłem: „Godna praca, płaca i emerytura”. OPZZ wskazuje m.in. na konieczność objęcia zatrudnienia niepracowniczego przepisami ochronnymi z prawa pracy, w szczególności osób pracujących na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. W ramach programu „Dialog Społeczny – Godna Praca” Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce ze wsparciem Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, realizuje projekt: „Społeczny sektor metalowy. Wzmocnienie dialogu społecznego w sektorze metalowym poprzez dialog dwustronny”. Ten ciekawy projekt uwypukla konieczność uwzględnienia potrzeb pracowników zgodnie z ich konkretnymi potrzebami. Co istotne, związki zawodowe wskazują na potrzebę kształtowania pracy zdalnej w dialogu społecznym. Niestety dialog społeczny w Polsce wciąż nie jest postrzegany jako mechanizm osiągania kompromisów między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców.

Obecnie większość ludzi uczy się pracy zdalnej, zwłaszcza, że w domach są dzieci, które same „pracując” zdalnie wpływają też na efektywność pracy rodziców. Oczywistym staje się konieczność wprowadzenia pewnych uniwersalnych zasad, np. określenia w jakich godzinach pracujemy i przesyłamy materiały. Bez tego pracownicy tracą swobodę psychiczną i ma cały czas poczucie oczekiwania na zadania co powoduje duże obciążenia psychiczne. W krajach Europy Zachodniej, jeszcze przed pandemią, można było obserwować trend bycia offline - wyłączania telefonu po wyjściu z budynku pracy, nieodpowiadania na wiadomości po to, by odzyskać wolny czas. Przepisy dotyczące możliwości bycia offline wprowadzono 1 stycznia 2017r. we Francji. Zmiany legislacyjne były następstwem raportu sporządzonego na zlecenie ministerstwa pracy. Raport wskazał m.in., iż fakt braku bezpośredniej rozmowy nie oznacza braku komunikacji. Otrzymana wiadomość przenosi emocjonalnie do pracy, nawet jeśli fizycznie pracownik jest poza biurem. Wprowadzono zasadę, iż pracodawcy muszą ustalić z pracownikami zasady korzystania ze służbowego maila, a także godziny i dni, w których pracownik może czuć się zupełnie zwolniony z obowiązku sprawdzania skrzynki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Godna praca zdalna to prawo do bycia offline

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA