PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

Ocieplenie klimatu i katastrofy naturalne na południu Europy uderzają w tamtejszych producentów wina. Czy w tej sytuacji produkcja tego trunku może przenieść się bardziej na północ kontynentu, w tym także do Polski? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?
W 2015 roku produkcja fermentowanych napojów winiarskich wyniosła w Polsce 124 mln litrów. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• W latach 2013 i 2014 południe Europy pustoszyły gradobicia, które zniszczyły m.in. uprawy winorośli. Jednocześnie rosnąca temperatura, co pokazały badania na Cyprze, utrudnia sam zbiór owoców.

• Czy w tej sytuacji produkcja wina przyniesie się nad Wisłę? Amerykański ośrodek badawczy nie wyklucza, że w kilka dekad Europa Środkowa będzie dobrym miejscem na sadzenie winorośli. Jednak dr inż. Przemysław Banach studzi entuzjazm.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Tymczasem Magdalena Zielińska ze Związku Pracodawców - Polskiej Rady Winiarstwa (ZP PRW) zwraca uwagę na już prężnie działający rynek winiarski w naszym kraju. Rozumie się go bowiem szerzej niż tylko produkcja wina.

*********

Jak wynika z danych trzech głównych ośrodków monitorujących temperaturę na świecie (NOAA , NASA, Hadley Centre for Climate Prediction) średnia pomiarów, na przełomie ostatniego wieku wzrosła o około 0.7° do 0.8°C.

Do tego dochodzą zjawiska atmosferyczne, które niszczą uprawy rolne. Na południu Europy odbija się to np. na produkcji wina. W tej dekadzie kilka razy już potężne gradobicia niszczyły duże uprawy winorośli we Włoszech, cz też we Francji. W lipcu 2013 r. i w czerwcu 2014 r. straty były tak dotkliwe, że we wspomnianych krajach mówiono o klęsce żywiołowej.

A przecież Włochy to światowy lider przemysłu wina. Roczna produkcja trunków w Italii to 50 900 tysięcy hektolitrów (dane z 2016 roku, podawane przez Włoskie Centrum Winiarstwa). Pozostałe kraje południa Europy są niewiele dalej, a trójkę z Włochami tworzą Francja (43 500 tysięcy hl) i Hiszpania (39 300 tysięcy hl). W sumie cała globalna produkcja wina stanowi 0,2 proc. światowego PKB. 

Jakby tych złych wieści było mało, to opublikowane w lipcu przez portal naukowy tandfonline.com wyniki analiz sugerują, że rosnąca temperatura może też odbić się niekorzystnie na pracy zbieraczy wina.

Pracownicy nie mogą pracować. Z powodu gorąca

Badacze sprawdzali, jak wyższa temperatura wpływa na pracujących przy winoroślach na Cyprze. Wykonywali oni obowiązki często w pełnym słońcu, przy 36-stopniowym upale, co - jak wykazało badanie - przełożyło się na spadek wydajności ich pracy aż o 27 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Globalne ocieplenie rujnuje winiarzy na południu Europy. Czy Polska na tym skorzysta?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-08-06 20:07:33

    Zanim u nas się coś w tym temacie ruszy (chociaż jak w widzę butelki po 50 zł, to szybko to nie nastąpi), to prędzej na tych wahaniach skorzystają inni producenci win po drodze - Chrowacja, Słowenia, Mołdawia, Węgry, Ukraina, itd. A swoją drogą, to ja się obejdę bez win hiszpańskich. Robiłem pod nie parę podejść i były beznadziejne. Niektóre nawet na marynowanie mięsa się nie nadawały.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA