Globalne giganty zawarły porozumienie, aby nie podnosić pensji pracownikom

Szefowie koncernów (Google, Apple, Intel i Adobe) zawarli niepisaną umowę, dzięki której nie tracili najlepszych pracowników na rzecz konkurencji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Globalne giganty zawarły porozumienie, aby nie podnosić pensji pracownikom

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 kwi 2014 10:13


Jak informuje „The Jolurnal Wall Street" najwieksze globalne giganty IT - Google, Apple, Adobe i Intel miały ustaloną nieformalną umowę, mówiącą o niepodbieraniu sobie pracowników. Dzięki porozumieniu koncerny nie musiały podwyższać zatrudnionym pensji, aby zatrzymać ich w firmie.

Umowa była ściśle przestrzegana. W 2007 r. w Google zwolniono osobę, która próbowała pomóc inżynierowi z Apple zatrudnić się w Google. Skąd o tym wiedziało kierownictwo? Steve Jobs, ówczesny prezes Apple, napisał w tej sprawie maila do Erica Schmidta, szefa Google. Nie był to odosobniony przykład.

Problemy pojawiły się, gdy w 2007 r. zaczęła rosnąć popularność Facebook'a. - Fenomen Facebook'a stworzył prawdziwy problem z retencją - nie tylko z powodu bezpośredniego zatrudniania przez nich pracowników. Każdy chce teraz stworzyć następnego Facebook'a albo wzbogacić się poprzez stworzenie popularnej aplikacji - pisał do menedżerów firmy Sergiej Brin, współzałożyciel Google'a.

Aby uniknąć rotacji pracowników, postanowiono zawrzeć porozumienie również z kierownictwem Faceebook'a. Niestety szefowie Facebooka odmówili współpracy.

Antyrynkowe praktyki dotyczą 64 tys. pracowników, natomiast oskarżyciele domagają się 3 mln odszkodowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.