Czy przedsiębiorczość jest dziedziczna? Badania jasno pokazują, że nie ma czegoś takiego jak gen przedsiębiorczości, możemy jedynie mówić o pewnych predyspozycjach, które mogą zostać wykorzystane lub nie.

W polskim biznesie mamy właśnie do czynienia z wielką falą sukcesji. Przedsiębiorcy, którzy zakładali firmy w okresie transformacji ustrojowej, stają obecnie przed fundamentalnym pytaniem, co dalej? Jednym z naturalnych scenariuszy jest przekazanie biznesu swoim dzieciom. Jednak prof. Wojciech Dyduch z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nie ma dobrych wiadomości dla nestorów.
- Nie ma genu przedsiębiorczości, potwierdzają to prowadzone od lat 50. XX wieku badania. Możemy jedynie mówić o pewnych predyspozycjach czy zestawie cech, które pomagają w biznesie. Są to wyczucie rynku, zaangażowanie, pasja, ale i przygotowanie menedżerskie - wylicza prof. Dyduch.
Jednak dzisiejsi nestorzy własnym doświadczeniem wskazują, że wychowanie w rodzinie przedsiębiorców ma znaczenie.
- Moje dzieci uczestniczyły w życiu firmy od samego początku. Nie wiem, czy mają gen przedsiębiorczości, ale z pewnością nasiąkły biznesowym stylem życia rodziców i teraz to procentuje - mówi Barbara Chwesiuk, prezes odzieżowej firmy Bialcon, w której zarządzanie już od kilku lat zaangażowani są obaj jej synowie właścicielki.
Artykuł powstał podczas sesji "Moje królestwo. Modele, style, generacje a zarządzanie firmą", która odbyła się 14 maja 2019 r. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Słowa kluczowe
- Barbara Chwesiuk
- Bialcon
- Wojciech Dyduch
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Europejski Kongres Gospodarczy
- EEC 2019
KOMENTARZE (0)