Gdzie w Polsce inwestować w start-up IT?

Nie istnieje najlepsze miasto na rozwijanie start-up’u, podobnie jak nie ma na rynku kandydatów idealnych, bądź pracodawcy bez wad. Dla każdego pracodawcy inne czynniki będą miały znaczenie – przy wyborze lokalizacji dobrze jest je zdefiniować już na początku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie w Polsce inwestować w start-up IT?

PODZIEL SIĘ


Autor: Ewa Paprocka

16 lip 2015 20:03


Start-up’em można nazwać dowolne przedsiębiorstwo, które w celu poszukiwania nowego modelu biznesowego, obniżenia kosztów lub rozszerzenia zasięgu działalności otwiera się w danym regionie. Nie ogranicza się to tylko do nowych pomysłów, koncentrujących się na rozwiązaniach webowych.

Pojęciem można objąć również istniejące firmy, które otwierają swoje nowe oddziały, bez względu na to, czy pochodzą z zagranicy i będzie to ich pierwszy oddział w Polsce, czy jest to kolejna już placówka danej spółki. Z kolei z perspektywy potencjalnych pracowników start-up’u powody, dla których się nim interesują, nie są zwykle tak oczywiste.

Czytaj też: Polska powinna przyciągać utalentowanych ludzi spoza kraju

Warto spojrzeć na każdy start-up, jako na nowe miejsce pracy, generowania potencjalnych możliwości zawodowych. Jest to też wspaniała odskocznia dla osób chcących spróbować czegoś nowatorskiego, ale też możliwość wykazania się ogromną inicjatywą i sporą decyzyjnością, idealne „uwolnienie” się od ram korporacyjnych. Start-up’y niebędące kolejnymi oddziałami istniejącej już w Polsce spółki nie są jednak ciekawym miejscem pracy dla osób, które chcą mieć jasne ramy i wytyczne, co do stanowiska, oraz wąski zakres obowiązków.

Najlepsze miasta dla start-upów

Które miasto jest najlepszą lokalizacją na start-up? Taka informacja poszukiwana jest przez większość firm. Warto wiedzieć, które miasta dają największe możliwości. Nowo otwierane oddziały bez wątpienia sprzyjają rozwojowi rynku pracy, tworzeniu nowych możliwości oraz w konsekwencji, zwiększaniu przeciętnych wynagrodzeń w danej branży. Te informacje są bardzo ważne w rozważaniu możliwości relokacji, szczególnie przy podejmowaniu decyzji, czy będzie ona tymczasowa czy permanentna, ze względu na brak potencjału danego rynku.

Miejsca najczęściej rozpatrywane przez firmy pod kątem otwierania start-up’ow, to takie miasta jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Gdańsk/Gdynia i Lublin. Lista tych lokalizacji jest efektem wstępnych kryteriów weryfikacyjnych, do których należą: lokalizacja i dojazd, obecność kierunków o profilu IT na wyższych uczelniach, wiek społeczeństwa oraz liczba osób młodych, pozostających w danym mieście po ukończeniu studiów. Oczywiście lista zależy od danej spółki i może się zmienić, jednak z pewnością miasta te są najbardziej popularne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.