Skutki pandemii COVID-19 mają konsekwencje nie tylko zdrowotne, lecz także gospodarcze. W czasie ograniczonej działalności wiele firm zmaga się z problemem utraty płynności finansowej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Polską Agencją Przedsiębiorczości przygotowało dla nich wsparcie. To bezzwrotne dotacje na wydatki związane z bieżącą działalnością firm.

- Od 15 czerwca wnioski na otrzymanie funduszy będą mogli składać w PARP średni przedsiębiorcy.
- Wkrótce podobne dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw uruchomią marszałkowie większości województw.
- Dotacje na działalność obrotową dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw to element Funduszowego Pakietu Antywirusowego, czyli rozwiązań zaproponowanych przez MFiPR przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
- Do tej pory skierowaliśmy środki między innymi na pomoc w utrzymaniu miejsc pracy, wsparcie domów pomocy społecznej i domów dziecka czy granty dla firm, które chcą inwestować w infrastrukturę badawczo-rozwojową - wylicza minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie MFiPR, wspierającym rządową tarczę antykryzysową, są dotacje na działalność obrotową dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Środki dla średnich firm, o które będzie można ubiegać się od połowy czerwca, to łącznie 2,5 miliarda złotych - mówi szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Bezzwrotne dotacje
Fundusze na ten cel pochodzą z dwóch programów operacyjnych - Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój. O wsparcie z pierwszego, w którym budżet dotacji wynosi 500 mln zł, mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Na przedsiębiorców z pozostałych 11 regionów czekają 2 mld zł z POIR. Wsparcie dla mikro- i małych przedsiębiorstw pochodzi z regionalnych programów operacyjnych i będzie udzielane przez instytucje zarządzające funduszami unijnymi w regionach. To kolejne co najmniej 500 milionów złotych. Pieniądze zostaną wkrótce uruchomione przez marszałków.
Czytaj też: Paweł Borys: rozpatrzenie wniosku o pomoc dla dużych firm potrwa 3- 6 tygodni
Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. Będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.


Słowa kluczowe
- PFR
- Małgorzata Jarosińska-Jedynak
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- MŚP
- koronawirus
- Polska Agencja Przedsiębiorczości
KOMENTARZE (0)