PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Fundusze europejskie na zatrudnienie. Jak są wydawane?

  • Autor: PAP/JS
  • 30 maj 2017 14:34

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wydatki z funduszy strukturalnych na zwiększenie zatrudnienia - wynika z raportu Izby w tej sprawie. Łączne wydatki poniesione w ramach 11 skontrolowanych projektów wyniosły 41 mln 517,5 tys. zł - podała NIK.

Fundusze europejskie na zatrudnienie. Jak są wydawane?
NIK skontrolował projekty, w wyniku których powiatowe urzędy pracy udzieliły wsparcia 4,6 tys. osób bezrobotnym (fot. pixabay)
REKLAMA

• Okres kontroli obejmował blisko trzy lata, od 1 stycznia 2014 do 23 grudnia 2016 r.

• NIK skontrolował projekty, w wyniku których powiatowe urzędy pracy udzieliły wsparcia 4,6 tys. osób bezrobotnym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Działania te, w ocenie NIK, przyczyniały się do osiągania celów unijnej Strategii Europa 2020 w zakresie zwiększenia zatrudnienia" - zaznaczyła NIK, która zakończyła kontrolę tych zagadnień. Izba uznała, że zarządzający programami operacyjnymi "prawidłowo przygotowali i realizowali działania na rzecz zwiększenia zatrudnienia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego".

Kontrolerzy prowadzili swoje działania w resorcie rozwoju, dwóch urzędach marszałkowskich (Katowice, Szczecin) i 11 powiatowych urzędach pracy w woj. małopolskim, śląskim i zachodniopomorskim. Okres kontroli obejmował blisko trzy lata, od 1 stycznia 2014 do 23 grudnia 2016 r.

"Zrealizowane w ramach tych programów projekty powiatowych urzędów pracy przyniosły oczekiwane rezultaty: bezrobotni po zakończeniu ich udziału w projektach podejmowali pracę lub rozpoczynali działalność gospodarczą" - podkreśliła NIK w komunikacie po zakończeniu kontroli.

Pozytywnie oceniono m.in. podział środków, tak, że z puli krajowej wspierane były osoby młode, bezrobotne, w wieku od 18 do 30 roku życia, a w ramach programów regionalnych pomoc była kierowana do osób bezrobotnych z innych grup wiekowych. Tak było w Programie Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój.

W ramach programów monitorowano status zawodowy osób uczestniczących w projektach do trzech miesięcy po ich opuszczeniu. "Średni wskaźnik efektywności zatrudnieniowej podstawowych form aktywizacji zawodowej wyniósł we wszystkich powiatowych urzędach pracy w 2015 r. 75,89 proc." - podał NIK. Te efekty zatrudnienia były trwałe, bo ze skontrolowanych przez NIK projektów z 2015 r. po blisko roku od zakończenia udziału w projekcie 71 proc. wcześniej bezrobotnych miało nadal pracę.

NIK skontrolował projekty, w wyniku których powiatowe urzędy pracy udzieliły wsparcia 4,6 tys. osób bezrobotnym. Z tej grupy 752 podjęło działalność gospodarczą po otrzymaniu bezzwrotnych środków na ten cel. Izba wskazuje jedynie na niewielkie formalne uchybienia w rozliczeniach i raportach z wykonania projektów.

NIK wskazał, że pojawiające się trudności przy rekrutacji bezrobotnych do udziału w projektach współfinansowanych z EFS związane są m.in. z poprawą sytuacji na rynku pracy, zmniejszeniem bezrobocia oraz równoległą realizacją innych projektów krajowych. "Może to spowodować, że uzyskanie zakładanych w projektach wskaźników liczby osób bezrobotnych objętych wsparciem w kolejnych latach może być utrudnione" - zaznacza Izba w wynikach kontroli.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundusze europejskie na zatrudnienie. Jak są wydawane?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA