Firmy zatrudnieniem stoją. 94 proc. pracodawców nie planuje zwolnień

Tylko 6 procent pracodawców planuje w najbliższym czasie redukować zatrudnienie - wynika z badania firmy Mands Badania Rynku i Opinii przeprowadzonych na zlecenie Money.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy zatrudnieniem stoją. 94 proc. pracodawców nie planuje zwolnień

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

26 cze 2013 13:46


Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie spadło w maju o pół punktu procentowego i wyniosło 13,5 procent. To lepiej niż szacowali analitycy. Jak będzie w najbliższych miesiącach? Money.pl postanowił to sprawdzić we współpracy z Mands.

Okazało się, że więcej pracodawców zamierza zatrudniać niż zwalniać. Jednak nie będzie rewolucji. W zdecydowanej większości firm zostanie zachowane status quo.

76 procent przedsiębiorców szacuje, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie. Ponad 12 procent z nich jest bardziej optymistycznie nastawionych i deklaruje zwiększenie zatrudnienia. Tylko 6 procent będzie cięło etaty, ale ten odsetek może się zmienić, bo tyle samo jeszcze nie wie, co zrobi w najbliższym czasie.

Dość optymistyczne wyniki badania można wytłumaczyć sezonowością zatrudnienia. Zbliżają się wakacje, dlatego najwięcej firm, które będą zatrudniać, jest z branży hotelowej i restauracyjnej. W tej grupie aż 28 procent deklaruje, że da zatrudnienie nowym osobom.

W podziale na wielkość firmy, najgorzej sytuacja wygląda w tych, które zatrudniają od 50 do 99 osób. Aż 16 procent z nich planuje redukcje etatów. W nieco mniejszych firmach (w których pracuje od 20 do 49 osób) jest znacznie lepiej. Tylko 6 procent będzie zwalniać, a 16 procent zatrudniać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.