Firmy z damsko-męskim zarządem odnotowują najlepsze wyniki

Firmy, w których osobami decyzyjnymi są jednocześnie kobiety i mężczyźni, w drugim półroczu minionego roku najczęściej odnotowywały wzrosty sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz wzrost zatrudnienia - wynika z szóstej edycji badania "Jak w Polsce prowadzi się własny biznes", przeprowadzonego przez Instytut Badań i Analiz OSB oraz Firmy.net.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy z damsko-męskim zarządem odnotowują najlepsze wyniki

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 kwi 2016 14:37


Z badań wynika, że w drugiej połowie 2015 roku przedsiębiorstwa zarządzane tylko przez kobietę lub tylko przez mężczyznę cechowały się podobną stabilnością poziomu sprzedaży na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Na zbliżonym poziomie była także pozycja konkurencyjna ich firm, wskaźniki w zakresie poziomu zatrudnienia oraz ogólna kondycja przedsiębiorstwa.

Najlepszą sytuacją charakteryzowały się natomiast firmy, w których osobami decyzyjnymi były zarówno kobiety, jak i mężczyźni – częściej odnotowały one wzrosty sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz wzrost zatrudnienia.

- Wygląda na to, że w biznesie, podobnie jak w życiu prywatnym, taki mieszany model zarządzania sprawdza się najlepiej – komentuje Michał Kurczycki z Firmy.net.

Kobiety wnoszą do firm... optymizm

Ponad 26 proc. kobiet decydujących o losach przedsiębiorstwa uważa, że bieżące półrocze przyniesie poprawę sytuacji ogólnej firmy, podczas gdy zdanie to podziela 25,4 proc. mężczyzn na podobnym stanowisku. O mniejszym optymizmie wśród mężczyzn świadczy także fakt, że co czwarty z nich był zdania, że pierwsza połowa 2016 roku przyniesie w przedsiębiorstwie pogorszenie sytuacji. Tego samego zdania było 22,2 proc. kobiet.

Również w przypadku prognoz dotyczących ogólnej sytuacji firmy czy kształtowania się poziomu cen, pozytywne nastawienie częściej było widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Jednak to mężczyźni częściej prognozowali wzrosty w obszarze wolumenu sprzedaży na rynku krajowym, pozycji konkurencyjnej czy zatrudnienia.

W firmach zarządzanych przez reprezentantów obu płci stosunek optymistów i pesymistów jest równy i wynosi po 24,1 proc. Pozostała część firm z tej grupy była zdania, że w najbliższym czasie nie nastąpią znaczące zmiany sytuacji ogólnej firmy.

*Badanie zostało przeprowadzone po raz szósty w grudniu 2015 r. Udział w nim wzięło 1096 respondentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.