PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Firmy wspierają kobiety, bo to się opłaca

  • Aleksandra Helbin
    AH
  • 5 lis 2019 17:25

Różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw, a firmy posiadające kobiety w zarządach osiągają lepsze wyniki. Tę korelację między różnorodnością w zespole, a wynikami coraz powszechniej dostrzegają same przedsiębiorstwa.

Firmy wspierają kobiety, bo to się opłaca
Adobe Stock
REKLAMA
  • Jeszcze rok temu w gremiach kierowniczych polskich firm zasiadało 15 proc. kobiet. Odsetek ten w 2019 r. wzrósł do 18 proc.
  • Jednak dane dla Polski to ciągle wskazania poniżej unijnej średniej.
  • Dowodem na coraz większe zainteresowanie firm kwestią wsparcia rozwoju kobiet jest inicjatywa ONZ - Women’s Empowerment Principles (WEP).

Jak wynika z raportu McKinsey & Company decyzja o zatrudnieniu większej liczby kobiet po prostu się opłaca. Różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw, a firmy posiadające kobiety w zarządach osiągają lepsze wyniki.

Czytaj więcej: Kobiety w zarządzie kluczem do sukcesu firmy

Dowodem na coraz większe zainteresowanie firm kwestią wsparcia rozwoju kobiet jest inicjatywa ONZ - Women’s Empowerment Principles (WEP). Określa ona siedem kroków, które firmy mogą podjąć w celu promowania równości płci oraz pełnego uczestnictwa kobiet na rynku pracy i w społeczeństwie.

Podpisując Women’s Empowerment Principles (pod przewodnictwem UN Women i UN Global Compact), organizacje deklarują, że równouprawnienie płci jest dla nich najwyższym priorytetem. WEPs skupiają się przede wszystkim na sprawiedliwym traktowaniu wszystkich kobiet i mężczyzn oraz szanowaniu i popieraniu praw człowieka. Jednak wśród zasad znajdują się również: ustanowienie przywództwa korporacyjnego na wysokim szczeblu na rzecz równości płci, zapewnienie zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia wszystkim pracownikom, promowanie edukacji, szkoleń i rozwoju zawodowego kobiet, a także promowanie równości poprzez inicjatywy społeczne i popularyzowanie idei równości w miejscu pracy.

Ostatnim z 7 proponowanych kroków jest natomiast przeprowadzenie przez firmy testów porównawczych i publiczne ogłoszenie postępów w osiąganiu równouprawnienia. Celem takiego postępowania jest zmotywowanie innych organizacji do podążania ich śladem i wprowadzania pozytywnych zmian.

W tym roku do inicjatywy ONZ Women’s Empowerment Principles przystąpił Avon.

- Poprzez przyłączenie się do inicjatywy, chcemy zainspirować inne firmy do wprowadzania pozytywnych zmian w ich kulturach organizacyjnych. Jednocześnie deklarujemy nasze pełne poparcie dla wartości, jakimi są równość płci i wzajemny szacunek w miejscu pracy - deklarowała Anna Jakubowska, dyrektor generalna Avon Cosmetics Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy wspierają kobiety, bo to się opłaca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA