PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Firmy wciąż popełniają ten sam błąd. Teraz nie ma już na to miejsca

  • jk
  • 18 sie 2022 20:00

Pracodawcy coraz mocniej trzymają w ryzach budżet, ponieważ wzrost kosztów działalności dotyczy także biznesu. Pomimo niepewnej koniunktury, są gotowi zatrudniać, ale skarżą się na brak kandydatów o odpowiednich kompetencjach. Analitycy coraz częściej zwracają uwagę, że jednym z rozwiązań tego problemu mogą być specjalne programy dla osób 25- i 55+. Pracownicy z tych grup wiekowych mają wiele do zaoferowania pod warunkiem, że weźmie się pod uwagę ich obawy i oczekiwania. Problem w tym, ze pracodawcy ich nie dostrzegają.

Firmy wciąż popełniają ten sam błąd. Teraz nie ma już na to miejsca
Choć osoby 55+ pracują w niemal każdej polskiej firmie, aż 9 na 10 przedsiębiorstw nie prowadzi dla nich specjalnych programów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Choć osoby 55+ pracują w niemal każdej polskiej firmie, aż 9 na 10 przedsiębiorstw nie prowadzi dla nich specjalnych programów. Co więcej, aż 69,2 proc. z nich wcale nie zamierza tego robić.
  • Podobnie z grupą wiekową 25-. Ta również rzadko otrzymuje strategiczne wsparcie od pracodawcy, choć i tak nieco częściej niż w przypadku najstarszych pracowników.
  • Warto dodać, że co trzecia osoba 25- i co czwarty pracownik 55+ boi się, że straci pracę, a obaw jest więcej na niższych, gorzej opłacanych stanowiskach.

Choć znaczna część pracowników jest zadowolona z obecnego zatrudnienia, to aż 61,3 proc. rozważa jego zmianę - wynika z tegorocznego raportu „Barometr Rynku Pracy” Gi Group. Największym powodem są finanse. Jeśli dodać do tego obawy związane z rosnącą inflacją, skutkami wojny w Ukrainie oraz pandemii, która znacząco zmieniła rynek pracy, nie dziwi ogólny spadek optymizmu.

Czytaj też: Coraz więcej kobiet pracuje fizycznie. Aż 1/4 z nich nigdy nie dostała podwyżki

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Podczas gdy ponad połowa pracowników oczekuje podwyżek, szefów chętnych podnieść im pensje jest już znacznie mniej. A gdy aż 66,1 proc. firm ma kłopot ze znalezieniem kandydatów, a do Ukrainy odpłynęło wielu pracowników fizycznych, nasuwa się pytanie, kto zapełni tę lukę kadrową. Rozwiązań jest wiele, w tym zwiększenie skali zatrudniania obywateli z innych krajów niż Ukraina, zmiany w polityce edukacyjnej, o co apeluje biznes już od lat, w tym popularyzacja szkół branżowych. Ważne jest też danie szans młodym, dopiero wchodzącym na rynek pracy, a także tym, którzy są w wieku emerytalnym - podkreśla Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group.

Najmłodsi i najstarsi: więcej korzyści czy ograniczeń?

Przedstawiciele każdej grupy wiekowej mają pracodawcom wiele do zaoferowania. Przewagą starszych pracowników jest ich doświadczenie i zaangażowanie, a najmłodszych - biegłość  w nowych technologiach, mobilność, gotowość do przekwalifikowania się.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy wciąż popełniają ten sam błąd. Teraz nie ma już na to miejsca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA