×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy walczą z niezadowoleniem pracowników. To rozwiązanie może pomóc

  • jk
  • 7 wrz 2022 8:00

Firmy w Polsce zmagają się z wieloma wyzwaniami w pozyskiwaniu i utrzymaniu pracowników. Na liście znajdują się wypalenie zawodowe, niezadowolenie pracowników z powrotu do biura i „ciche odejścia”. Rozwiązaniem tych problemów może być wdrożenie modelu work-life fit.

Firmy walczą z niezadowoleniem pracowników. To rozwiązanie może pomóc
Polacy są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o czas spędzony w pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W badaniu UCE Research i Syno Poland, 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków wskazało, że występują u nich oznaki wypalenia zawodowego.
  • Jak wyjaśniają eksperci platformy rekrutacyjnej Talent Place, pracownicy są niezadowoleni z przymusowego powrotu do biur, ale też oczekują bardziej elastycznego podejścia pracodawcy w kwestii godzin czy miejsca pracy.
  • Coraz częściej doświadczać będziemy również zjawiska quiet quittingu, czyli „cichych odejść z pracy”, polegającego na znacznym obniżeniu zaangażowania pracowników w obowiązki zawodowe.

Rynek pracy cały czas ewoluuje, ale od 2020 roku te zmiany były szczególnie duże i szybkie.

- Z jednej strony przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej lub hybrydowej, jednak z drugiej – teraz, gdy coraz więcej organizacji ściąga pracowników do biur, spotyka się to z niezadowoleniem zatrudnionych. Z naszego badania przeprowadzonego przez SW Research w kwietniu br. wynika, że już wtedy tylko 43 proc. organizacji oferowało pracę zdalną lub hybrydową, a jedynie 10 proc. dawała pracownikom możliwość wyboru w tym zakresie. Jednocześnie odsetek firm preferujących wyłącznie pracę z biura cały czas rośnie. Do tego dochodzi także zjawisko „quite quitingu”, czyli „cichych odejść” z pracy, polegające na coraz mniejszym zaangażowaniu pracowników w realizację obowiązków zawodowych i minimalnej interakcji z otoczeniem – wylicza Aleksandra Kupiec z Talent Place. 

Czytaj też: Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend

Wypalenie zawodowe

Do listy wyzwań należy dodać również wypalenie zawodowe. Według badania UCE Research i Syno Poland 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków wykazuje jego symptomy, a blisko połowa badanych stwierdza, że byłaby w stanie iść z tego powodu na L4. Wszystkie wymienione czynniki mają negatywny wpływ na rynek pracy i procesy rekrutacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy walczą z niezadowoleniem pracowników. To rozwiązanie może pomóc
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA