Firmy technologiczne coraz częściej same podejmują próby regulacji badań i rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Krytycy wskazują, że to próba przejęcia kompetencji rządu - poinformował dziennik "Wall Street Journal".

Giganci świata technologii nie tylko pracują nad nieustannym rozwojem technologii sztucznej inteligencji, ale coraz częściej wdrażają ją w praktycznym zastosowaniu w swoich modelach biznesowych. Sztuczna inteligencja to jednak temat budzący rosnące kontrowersje - zauważa "WSJ".
IBM, Intel, a także przedstawiciele Apple, Facebooka i Google postanowili we współpracy z aktywistami oraz prawnikami stworzyć ramy dla funkcjonowania algorytmów sztucznej inteligencji, a także standardy etyczne mające towarzyszyć dalszym badaniom i pracom w dziedzinie.
Krytycy argumentują, że strategia firm technologicznych to krok w stronę odsunięcia od prób uregulowania sztucznej inteligencji strony rządowej - zadają w związku z tym pytania o to, czy korporacje dysponują kompetencjami potrzebnymi w kształtowaniu regulacji prawnych na tak ogólnym poziomie.
W ubiegłym roku, w sierpniu, władze miejskie Nowego Jorku zaproponowały prawo, które miałoby zobowiązywać firmy dostarczające algorytmy sztucznej inteligencji dla instytucji miejskich do ujawniania kodu źródłowego swoich produktów. Firmy odniosły się do tej propozycji bardzo krytycznie, argumentując, że spełnienie żądania tego rodzaju nie jest możliwe m.in. ze względu na konieczność ochrony własności intelektualnej. Prawo zostało uchwalone w grudniu, w okrojonej ze względu na protesty firm wersji.
Zdaniem profesora prawa z Uniwersytetu w Waszyngtonie Ryana Calo "firmy ukrywają się za własnością intelektualną w taki sposób, że opinia publiczna de facto nie ma wglądu w to, co robią".
Debata o regulacjach sztucznej inteligencji trafiła tymczasem do Kongresu USA. W grudniu reprezentanci Demokratów zaproponowali ponadpartyjne prawo wzywające do ustanowienia rady nadzorującej badania technologiczne na poziomie federalnym. Chodzi przede wszystkim o mierzenie wpływu, jaki technologia wywiera na społeczeństwo.
W Unii Europejskiej regulacje dotyczące badań i rozwoju technologicznego w sferze sztucznej inteligencji wejdą w życie w maju tego roku.


KOMENTARZE (0)