×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników

 • Autor: PAP/JP
 • 10 maj 2022 13:12

Wysokie koszty prowadzenia biznesu i problemy ze znalezieniem pracowników to najczęściej wskazywane przez firmy wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć - wynika z raportu EY. Problemów przysporzyły też zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, spadły natomiast obawy zw. z pandemią.

Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników
Największymi wyzwaniami stały się wysokie koszty prowadzenia bieżącej działalności i problemy ze znalezieniem pracowników (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Według drugiej edycji raportu "Przedsiębiorstwa w Polsce wobec pandemii COVID-19", od stycznia 2021 r. do stycznia br. spadł odsetek firm, które źle oceniały swoją sytuację - z 36 do 27 proc.
 • Polskie firmy znacznie gorzej oceniają kondycję całej gospodarki - według 72 proc. stan gospodarki jest zły, choć w porównaniu z poprzednim rokiem też nastąpiła poprawa (o 6 pkt proc.).
 • Na początku tego roku największymi wyzwaniami stały się wysokie koszty prowadzenia bieżącej działalności (wskazało tak 68 proc. ankietowanych) i problemy ze znalezieniem pracowników (36 proc.).

Jak skomentował główny ekonomista EY na Unię Europejską Marek Rozkrut, twarde dane makroekonomiczne wskazują, że drugi rok pandemii był dla polskich przedsiębiorców bardzo udany - rentowność firm była przeciętnie znacznie wyższa niż przed pandemią; nie widać tego jednak w danych ankietowych, gdzie odnotowano niewielki spadek sceptycyzmu polskiego biznesu. "Wynika to zapewne z faktu, że drugi rok pandemii był dla firm niemal tak obfity w wyzwania jak pierwszy. Choć w warunkach coraz łagodniejszej polityki epidemiologicznej mniejszą przeszkodą był bezpośrednio koronawirus, przedsiębiorstwa musiały mierzyć się z wyzwaniami w obszarze zatrudnienia, rosnących cen surowców, zaburzeń w łańcuchach dostaw oraz zmian w systemie podatkowym. W ostatnim czasie doszły do tego jeszcze gospodarcze skutki wojny w Ukrainie, nasilające już wcześniej obecną presję inflacyjną, a także szybko rosnące stopy procentowe" - zaznaczył Rozkrut.

W badaniu widać poprawę sytuacji finansowej firm. Choć mniej firm stwierdziło, że wykorzystuje oszczędności w prowadzeniu działalności (53 proc., spadek o 6 pkt proc.), to o 15 pkt proc. (z 27 do 12 proc.) zmalał odsetek przedsiębiorstw, które zanotowały wzrost zadłużenia. Rzadziej firmy przyznawały też, że zmniejszały wynagrodzenia pracowników (spadek o 12 pkt proc.) czy redukowały wymiar czasu pracy (minus 10 pkt proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xyz 2022-05-11 02:35:31

  Jestem bezrobotny, jeżdżę na rozmowy kwalifikacyjne i pierwsze co słyszę po rozmowie po kilku dniach: "Niestety, nie przeszedł pan rekrutacji i z przykrością* (czyt. z zadowoleniem dla rekrutera) oznajmiamy że nie dostanie pan pracy". Siejcie dalej propagandę że ludzi nie ma do pracy. Owszem nie ma ludzi do pracy bo są dziadowskie oferty.

  • Shini 2022-05-11 08:40:23

   Tobie przynajmniej odpowiadaja. Ja zazwyczaj spotykam sie z kompletna cisza po rozmowie chociaz elementarna kultura wymaga powiadomic kandydata o wyniku i jest to tez forma szacunku dla niego za poswiecony czas. Mozna zrozumiec ze nie odpowiadaja na wyslane cv gdzie zaznaczaja w ofercie iz odpowiedza tylko na wybrane, ale jesli juz czlowiek przechodzi do drugiego etapu to powinni odpowiedziec...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA