PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników

Wysokie koszty prowadzenia biznesu i problemy ze znalezieniem pracowników to najczęściej wskazywane przez firmy wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć - wynika z raportu EY. Problemów przysporzyły też zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, spadły natomiast obawy zw. z pandemią.

 • Autor: PAP/JP
 • 10 maj 2022 13:12
Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników
Największymi wyzwaniami stały się wysokie koszty prowadzenia bieżącej działalności i problemy ze znalezieniem pracowników (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Według drugiej edycji raportu "Przedsiębiorstwa w Polsce wobec pandemii COVID-19", od stycznia 2021 r. do stycznia br. spadł odsetek firm, które źle oceniały swoją sytuację - z 36 do 27 proc.
 • Polskie firmy znacznie gorzej oceniają kondycję całej gospodarki - według 72 proc. stan gospodarki jest zły, choć w porównaniu z poprzednim rokiem też nastąpiła poprawa (o 6 pkt proc.).
 • Na początku tego roku największymi wyzwaniami stały się wysokie koszty prowadzenia bieżącej działalności (wskazało tak 68 proc. ankietowanych) i problemy ze znalezieniem pracowników (36 proc.).

Jak skomentował główny ekonomista EY na Unię Europejską Marek Rozkrut, twarde dane makroekonomiczne wskazują, że drugi rok pandemii był dla polskich przedsiębiorców bardzo udany - rentowność firm była przeciętnie znacznie wyższa niż przed pandemią; nie widać tego jednak w danych ankietowych, gdzie odnotowano niewielki spadek sceptycyzmu polskiego biznesu. "Wynika to zapewne z faktu, że drugi rok pandemii był dla firm niemal tak obfity w wyzwania jak pierwszy. Choć w warunkach coraz łagodniejszej polityki epidemiologicznej mniejszą przeszkodą był bezpośrednio koronawirus, przedsiębiorstwa musiały mierzyć się z wyzwaniami w obszarze zatrudnienia, rosnących cen surowców, zaburzeń w łańcuchach dostaw oraz zmian w systemie podatkowym. W ostatnim czasie doszły do tego jeszcze gospodarcze skutki wojny w Ukrainie, nasilające już wcześniej obecną presję inflacyjną, a także szybko rosnące stopy procentowe" - zaznaczył Rozkrut.

W badaniu widać poprawę sytuacji finansowej firm. Choć mniej firm stwierdziło, że wykorzystuje oszczędności w prowadzeniu działalności (53 proc., spadek o 6 pkt proc.), to o 15 pkt proc. (z 27 do 12 proc.) zmalał odsetek przedsiębiorstw, które zanotowały wzrost zadłużenia. Rzadziej firmy przyznawały też, że zmniejszały wynagrodzenia pracowników (spadek o 12 pkt proc.) czy redukowały wymiar czasu pracy (minus 10 pkt proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mniej ankietowanych firm korzystało też w styczniu br. ze wsparcia ze strony państwa. Chociaż w dalszym ciągu dwie najczęściej wybierane opcje pomocy to Tarcze Finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju i zwolnienie ze składek ZUS, to w obu przypadkach zanotowano znaczący spadek (tarcze PFR spadek z 44 do 21 proc., a zwolnienia ze składek ZUS - z 43 do 22 proc.). Równocześnie znacząco wzrósł (z 19 do 48 proc.) odsetek przedsiębiorstw, które zadeklarowały, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie korzystały z żadnego programu wsparcia. Ten rezultat nie należy jednak postrzegać wyłącznie w perspektywie zmiany sytuacji ekonomicznej polskich przedsiębiorstw, ale również samego zmniejszenia pomocy rządu dla rodzimych firm - zaznaczono.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Firmy skarżą się na koszty i brak pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Xyz 2022-05-11 02:35:31

  Jestem bezrobotny, jeżdżę na rozmowy kwalifikacyjne i pierwsze co słyszę po rozmowie po kilku dniach: "Niestety, nie przeszedł pan rekrutacji i z przykrością* (czyt. z zadowoleniem dla rekrutera) oznajmiamy że nie dostanie pan pracy". Siejcie dalej propagandę że ludzi nie ma do pracy. Owszem nie ma ludzi do pracy bo są dziadowskie oferty.

  • Shini 2022-05-11 08:40:23

   Tobie przynajmniej odpowiadaja. Ja zazwyczaj spotykam sie z kompletna cisza po rozmowie chociaz elementarna kultura wymaga powiadomic kandydata o wyniku i jest to tez forma szacunku dla niego za poswiecony czas. Mozna zrozumiec ze nie odpowiadaja na wyslane cv gdzie zaznaczaja w ofercie iz odpowiedza tylko na wybrane, ale jesli juz czlowiek przechodzi do drugiego etapu to powinni odpowiedziec...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA