Firmy skarżą się do RPO m.in. na problemy podatkowe i przewlekłość postępowań

Rozbieżności w interpretacji prawa podatkowego, nierespektowanie zasady wyjaśniania wątpliwości na korzyść podatnika czy przewlekłość postępowań sądowych – to problemy, z którymi przedsiębiorcy najczęściej zwracają się do Rzecznika Praw Obywatelskich – wylicza rzecznik Adam Bodnar.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy skarżą się do RPO m.in. na problemy podatkowe i przewlekłość postępowań

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

10 paź 2016 17:11


Rzecznik praw obywatelskich poinformował, że do biura RPO rocznie trafia ok. 3 tys. skarg dotyczących przedsiębiorców. Nie zawsze dotyczą one ściśle prowadzonej działalności gospodarczej; czasami są to np. sprawy karne, w których do rzecznika trafiają wnioski o złożenie kasacji od wyroku.

"Trafiające do RPO skargi dotyczą różnych kwestii: to sprawy podatkowe, sprawy dotyczące kontroli przedsiębiorców, stosowania sankcji administracyjnych, zwrotów dotacji czy innych form dofinansowania, jakości regulacji, sprawy dotyczące płacenia składek na ubezpieczenie społeczne czy wreszcie różnego rodzaju sprawy karne, gdzie przedsiębiorcy nie są w stanie pogodzić się z wyrokami skazującymi" - wyjaśnił rzecznik.

RPO podejmuje trafiające do niego sprawy w różny sposób - poprzez indywidualne interwencje, wystąpienia do ministrów, a czasami także wnioski do Trybunału Konstytucyjnego lub przystępowanie do skargi konstytucyjnej. Rzecznik przystępuje również do spraw sądowych i wnioskuje o kasacje.

W ocenie Bodnara, z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest przede wszystkim to, aby prawo było stabilne i przewidywalne oraz by organy państwa działały w sposób odpowiedzialny i zgodny z przepisami. Firmom zależy też na sprawnej administracji oraz istnieniu mechanizmów, które w przypadku błędów ze strony państwa nie przenoszą odpowiedzialności na przedsiębiorców.

Wśród najważniejszych gospodarczych tematów, którymi zajmuje się biuro RPO, Bodnar wymienił kwestie prawa podatkowego. "Intensywnie zajmujemy się stosowaniem w praktyce zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika" - powiedział rzecznik.

Czytaj też: Wkrótce konstytucja dla biznesu i pakiet stu usprawnień dla firm

Według Bodnara, prawo podatkowe musi być maksymalnie precyzyjne, ale ważne także, by przepisom towarzyszyły gwarancje dotyczące odpowiedzialności państwa, a nie obywatela w sytuacji nieprecyzyjności przepisów. "W naszej rzeczywistości czasami bywa odwrotnie" - powiedział Bodnar.

Inna podejmowana przez rzecznika kwestia dotyczy przewlekłości postępowań sądowych. "To, co w Polsce nie zostało dotąd zrealizowane, to kwestia biegłych sądowych, którzy byliby należycie opłacani. Jeżeli byłaby ich wystarczająca ilość, procesy sądowe uległyby znacznemu przyspieszeniu" - ocenił Bodnar, wskazując na potrzebę reformy instytucji biegłych sądowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.