Firmy rodzinne: Sukcesja to nie tylko przekazanie biznesu dzieciom

Mamy wiele polskich firm, które obchodzą 25-lecie. Jaka jest zatem definicja sukcesji? Założyciel firmy przekazuje ją młodszemu pokoleniu, synowi czy córce. Ale to problem na który należy spojrzeć szerzej: wejście na giełdę, pozbycie się 20 proc. udziałów, przekazanie firmy inwestorowi branżowemu. Albo wprowadzenie funduszu private equity...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy rodzinne: Sukcesja to nie tylko przekazanie biznesu dzieciom

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 paź 2015 12:49


- Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że tylko 6 proc. dzieci przedsiębiorców prywatnych chce przejąć firmę po rodzicach. Problemem sukcesji jest to, czy jest sukcesor. Czy mamy komu zostawić firmę. Ponad połowa dzieci przedsiębiorców marzy o tym, by mieć własny biznes. Im się podoba przedsiębiorczość rodziców, ale chcą czegoś od początku. 1/3 chce zostać pracownikami. Stąd pytanie o przyczynę - dlaczego tak jest - mówi Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, z funduszu private eqity Resource Partners.

Przyznaje również, że firmy rodzinne boją się inwestorów zewnętrznych.

- Jesteśmy oceniani jako krótkoterminowi inwestorzy. Faktycznie jest tak. Inwestujemy w spółkę na kilka lat. Natomiast badania pokazują też, że ci przedsiębiorcy, którzy współpracowali z private equity, są bardzo zadowoleni. Jesteśmy alternatywą w sytuacji, gdy sukcesor naturalny nie jest zainteresowany - mówi Bobrowska-Jarząbek.

- My przynosimy doświadczenia, dajemy szerszy wachlarz sukcesyjny, który często jest trudny dla przedsiębiorcy. Bo firmy strategiczne z którymi można rozmawiać, albo są konkurentami gdzie przedsiębiorca czuje się niekomfortowo by z nimi rozmawiać i ujawniać informacje, albo są dużymi korporacjami zagranicznymi, z którymi dialog jest inny, bo bardziej sformalizowany - dodaje..

Cały artykuł czytaj na wnp.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

RastaJerzy 2015-10-06 13:35:51

Apropo zmian generacyjnych i sukcesji, to już 22 października w Poznaniu, jedno z największych wydarzeń poświęconych tylko i wyłącznie tej tematyce - dedykowane przede wszystkim rodzinom biznesowym - zapisy na sukcesja(kropka)org(kropka)pl