Co trzecia spółka notowana na warszawskiej giełdzie to firma rodzinna - wynika z raportu Grant Thornton przygotowanego pod patronatem GPW. Wskazano w nim, że w pandemii spółki rodzinne wykazały wyższą rentowność niż pozostałe, wyzwaniem pozostaje zmiana pokoleniowa właścicieli tych spółek.

- Według raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton na głównym rynku GPW notowanych jest obecnie 139 spółek rodzinnych, czyli 32 proc. wszystkich podmiotów tego parkietu.
- Tylko w latach 2011-2020 na GPW zadebiutowały 64 spółki definiowane na potrzeby raportu jako rodzinne.
- Najwięcej firm rodzinnych na GPW ma swoje siedziby w województwie mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.
W raporcie zaznaczono, że w czasach dobrej koniunktury spółki rodzinne przynoszą inwestorom podobne zyski, jak spółki nierodzinne, natomiast w czasach zawirowań na rynku takich, jak pandemia, dają wyższą rentowność. Rentowność EBITDA w ostatnich zaraportowanych 12 miesiącach (IV kw. 2019 - III kw. 2020) dla spółek rodzinnych wynosiła 12,3 proc., a dla pozostałych 10,8 proc. Zysk w tym okresie wyniósł w spółkach rodzinnych 2,7 proc., a dla pozostałych spółek odnotowano stratę na poziomie 1,5 proc. Jeszcze większe różnice widać na rentowności kapitału własnego (ROE), który wyniósł odpowiednio 5,1 proc. i -2,2 proc.
Wiceprezes Grant Thornton Dariusz Bednarski podkreślił, że w zarządzaniu firmami rodzinnymi dostrzec można perspektywę długoterminową. "Dzięki temu lepiej niż inne spółki radzą sobie one w okresach rynkowych turbulencji. Może to również wynikać z większej skłonności do kumulowania i reinwestowania kapitału, co wiąże się z mniejszą skłonnością do wypłaty dywidendy dla inwestorów. Spółki rodzinne powinny być zatem atrakcyjną alternatywą dla inwestorów poszukujących bezpiecznych długoterminowych inwestycji" - skomentował.
Zdaniem autorów raportu, inwestorzy obdarzają spółki zarządzane przez prywatnych właścicieli dużym zaufaniem, zwłaszcza w trudnych czasach, np. pandemii, świadczy o tym opracowany przez Grant Thornton indeks GT Rodzinne. Obrazuje on zachowanie akcji 20 największych spółek rodzinnych na GPW według metodologii analogicznej do tworzenia indeksu WIG20. W okresie styczeń 2015 - luty 2021 indeks GT Rodzinne wzrósł o ok. 40 proc., natomiast spółki z WIG20 straciły w tym samym okresie na wartości ok. 16 proc. Zauważono też, że ciekawa jest analiza kształtowania się stopy zwrotu w pandemicznym okresie luty 2020 r. - luty 2021 r. Spółki z GT Rodzinne zyskały 57 proc., a WIG20 stracił 5 proc.

KOMENTARZE (0)